Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Belediyeden Albatros Parkı Açıklaması

Büyükçekmece Belediyesi Albatros Parkı ile ilgili haber üzerine bir yazılı açıklama yaptı.

yapi.com.tr
2 Belediyeden Albatros Parkı Açıklaması

Parkın hazırlanan projede imara açılmadığını belirten Büyükçekmece Belediyesi şunlara değindi;

"Bazı medya kuruluşlarında yer aldığı gibi Büyükçekmece Albatros Parkı'nın imara açılması kesinlikle söz konusu değildir. 170 bin metrekarelik Albatros Parkı imara açılmadığı gibi bundan sonra da açılmayacaktır.Büyükçekmece 516 ada 5 nolu parselde (eski 3 ve 4 nolu parseller) iddia edildiği gibi park alanı değil, belediyenin kuruluşundan beri Büyükçekmece Belediyesi'nin tapulu ve imarlı mülküdür.

Söz konusu olan şey bu mülkün yapılaşma oranında yapılan değişikliktir. 516 ada 5 parselin yapılaşma koşulu yüzde 60 turizm , yüzde 40 ticaret-konut oranı değişikliği yapılmıştır. Yani haberlerde yazıldığı gibi yeşil alanının imara açılması söz konusu değildir.Bu parseller 1979 yılında Bakanlıkça tasdik edilmiş, imar planları ile Turizm Alanı ilan edilmiş ve plana emsal (İnşaat Alanı) ve kat yüksekliği kısıtlaması getirilmemiştir. Bu alanda 1999 yılına kadar otel, motel, lokanta, çay bahçesi ve kamping alanı olarak hizmet veren belediyeye ait turizm tesisleri bulunmakta idi.

2000 ve 2004 yıllarında onaylanan imar planlarında yine Turistik Tesis Alanı (Mimari Avan Proje) olarak korunmuştur. ( Planda Mimari Avan Proje olarak belirtildiği için emsal ve kat yüksekliği kısıtlaması bulunmamaktadır.) Söz konusu parselde emsal serbest olması nedeniyle yoğun yapılaşma oluşmaması için 2007 yılında Belediyemizin talebi doğrultusunda Emsal = 3.00 olarak kısıtlanmıştır.2011 yılında ilgili parselde, Turizm yapılaşmasının dışında kısmen ticaret, kısmen de konut için teklif edilen Plan Tadilatı onaylanmış ancak bu sefer de inşaat alanında yüzde 50 kısıtlamaya gidilerek yapılaşma 3 emsalden 1,5 emsale indirilmiştir.

1979 yılından bu yana Turizm Alanı olarak ayrılmış olan bu parseldeki yoğunluk azaltıcı plan tadilatı kararları İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından da onaylanmıştır.Belediyenin bu arazisi üzerinde yapılacak turizm tesisleri, Belediyenin stratejik planlarına girmiş, halka sunulmuş ve halkın bütün katmanlarının takdirini almış, önemli bir bölgesel yatırım projesidir.Bu alanda Büyükçekmece'nin gelişmesine önemli katkı sağlayıp en az 1.000 gencimize iş imkânı sağlayacak turizm ve yaşam alanları yapılacaktır.

Büyükçekmece ilçesinde yeşil alan miktarı Türkiye ve Dünya standartlarının çok üzerinde olup kişi başına 121 metrekaredir.Bu bölgede Belediyenin 29.347 metrekarelik imarlı arsasının yaklaşık 1/3'ünde turizm tesisleri yapılacak, diğer alan bu parselin deniz tarafındaki yaklaşık 170 bin metrekarelik Albatros Parkı ile birleştirilerek, yeni düzenlemeyle tüm bölgeye hitap eden önemli bir rekreasyon ve yeşil yaşam alanı haline getirilecektir.

Proje tamamlandığında bu bölge yeşil alanları, çocuk parkları, oyun ve spor alanları ile Büyükçekmece ve İstanbul'un Avrupa standartlardaki cazibe merkezlerinden biri haline gelecektir.Bu proje kapsamında yer altına yapılacak olan 1200 araç kapasiteli katlı otoparkla, bölgenin büyük sorunu olan otopark ihtiyacı da karşılanmış olacaktır. Belediyemizin 1979'dan bu yana turizm imarlı ve içerisinde 1999'a kadar turizm tesisleri olan bu arsasını, Yeşil Alan ve Park olarak göstermeye çalışan belli kişiler, bilinçli olarak medyayı ve kamuoyunu yanıltma sorumsuzluğu içindedir"

http://www.yapi.com.tr/haberler/belediyeden-albatros-parki-aciklamasi_145283.html

Read Comment Section
2 Yorum Yorum Yaz
  • SAYIN İLGİLİLER UMARIM, İDDİA EDİLDİĞİ GİBİ , CHP'Lİ BÜYÜKÇEKMECE DE AKP' 'Lİ MECLİS ÜYELERİ İLE ANLAŞARAK ALBATROS PARKI İMARA AÇILMAMIŞ VE BU AMAÇLA PARKTAKİ AĞAÇLAR KESİLMEMİŞTİR. BİLDİĞİNİZ ÜZERE; DÜNYA METROPOLLERİNDE KENT MEYDANLARI VE AKTİF YEŞİL ALANLAR; OLAĞAN HALLER DE, - HALKIN NEFES ALDIĞI, - KENT KÜLTÜR VE SANATININ GÖRSELLEŞTİRİLDİĞİ, AFET, DEPREM VB OLAĞAN ÜSTÜ HALLERDE İSE - HALKIN TOPLANDIĞI, DEMOKRATİK YAŞAM ALANLARIDIR. ALBATROS PARKININ İMARA AÇILMASI ; TAKSİM GEZİ PARKININ İMARA AÇILMASINA İLİŞKİN KARŞI DURUŞA GÖLGE DÜŞÜRECEĞİ TAKDİRİNİZDEDİR. TAKSİM GEZİ PARKI https://www.facebook.com/groups/291981234335060/permalink/486691668197348/ YANITLA
  • SAYIN YETKİLİLER İDDİA EDİLDİĞİ GİBİ ; AKP' Lİ MECLİS ÜYELERİ İLE ANLAŞARAK, ALBATROS PARKININ İMARA AÇILMADIĞINI ,VE AĞAÇLARIN KESİLMEMİŞ OLDUĞUNU UMARIM. ALBATROS PARKININ İMARA AÇILMASI, TAKSİM GEZİ PARKINDA Kİ YAPILAŞMAYA KARŞI DURUŞUMUZA GÖLGE DÜŞÜRÜR. BİLDİĞİNİZ ÜZERE ;DÜNYA METROPOLLERİNDE KENT MEYDANLARI VE AKTİF YEŞİL ALANLAR; OLAĞAN HALLER DE, - HALKIN NEFES ALDIĞI, - KENT KÜLTÜR VE SANATININ GÖRSELLEŞTİRİLDİĞİ, AFET, DEPREM VB OLAĞAN ÜSTÜ HALLERDE İSE - HALKIN TOPLANDIĞI, DEMOKRATİK YAŞAM ALANLARIDIR. DÜNYA METROPOLLERİNİN AKTİF KULLANABİLİR YEŞİL ALAN ORANLARI: Singapur % 47.00 Veri tarihi: 2013 Sidney % 46.00 Veri tarihi: 2010 Hong Kong % 41.00 Veri tarihi: 2012 Londra % 38.40 Veri tarihi: 2003 Rio de Janerio % 29.00 Veri tarihi: 2013 Johannesburg % 24.00 Veri tarihi: 2002 Montreal % 14.80 Veri tarihi: 2013 Berlin % 14.40 Veri tarihi: 2011 New York % 14.00 Veri tarihi: 2012 Amsterdam % 13.00 Veri tarihi: 2010 Toronto % 12.70 Veri tarihi: 2012 YANITLA
2 yorumdan 2 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!