Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Belediyeler Kafalarına Göre Emsal Artıramayacak

Hükümetin üç yıllık yol haritasına yazmadığı imar rantından vaz mı geçildi? Soruyu yanıtlayan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, “Hayır vazgeçmedik. Belediyeler Yasa Taslağında duruyor. Ancak oranları yeniledik. Her belediye orana kendisi karar verecek. İstanbul’dan alınacak rant vergisi ile Sivas’ınki aynı olmayacak” dedi.

yapi.com.tr
Belediyeler Kafalarına Göre Emsal Artıramayacak

Özhaseki, belediyelerin kafalarına göre imar değişikliği yaparak, şehirlerde yoğunluk artışı yapmalarının da engelleneceğini belirterek, “Kentsel dönüşümBelediyeler kafalarına göre emsal artıramayacak alanlarında belediyeler tek başına yoğunluk artıramayacak. Yoğunluk artışını şarta bağlayacağız” dedi.

Hürriyet'ten Aysel Alp'in haberine göre, AKP Grup toplantısı için geldiği Meclis’te basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Özhaseki, 2017-2019 dönemini kapsayan Orta Vadeli Plan’da rant vergisine ilişkin bir hükmün bulunmamasının bu vergiden vazgeçtikleri anlamına gelmediğini söyledi.

“Göreceksiniz çok yakında Meclise getireceğimiz Belediyeler Yasa Değişikliği Tasarısında yer alacak. Ancak oranları değiştirdim. Her ilde hangi oranın uygulanacağına Belediye Meclisleri karar verecek. İstanbul’da uygulanacak oranla Sivas’ta uygulanacak oranın aynı olması haksızlık olurdu. Bu nedenle her il kendi kararını kendi verecek. Hangi oranların uygulanacağı ise yönetmelikte yer alacak” dedi.

Belediyelere emsal freni

Bakan Özhaseki, Belediye Yasası’nda yapılacak önemli bir değişikliğin de kentleri yaşanmaz kılan ‘emsal’ artışları konusunda olacağını açıkladı. Özhaseki, “Belediyeler imar planlarını değiştirerek yoğunluk artışı kararını tek başına yükseltemeyecek. Zaruri ihtiyaçlar nedeniyle emsal artırmak gerekebilir ama bunun şartları olacak. Bir yere okul, özel hastane yapma ihtiyacı doğabilir ama bunun gerekçelerinin sağlam olması gerekecek” diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/belediyeler-kafalarina-gore-emsal-artiramayacak_151453.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!