Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Belediyenin Ağır Hasarlı Konutları, Az Hasarlıya Dönüştürüldü

Yeşilyurt Belediyesi tarafından yaptırılan ve 6 Şubat depremlerinde ağır hasar alan Yeşil Topsöğüt Konakları “az ve orta hasarlı” olarak çevrildi. Dava açan site sakinleri, “Teknik işlem yapılmadan bu karar verildi” dedi.

yapi.com.tr
Belediyenin Ağır Hasarlı Konutları, Az Hasarlıya Dönüştürüldü (Fotoğraf: BirGün)

Malatya Yeşilyurt Belediyesi tarafından 2018 deprem yönetmeliğine göre yaptırılan ve “Sağlam zemin üzerinde güvenli konut” sloganıyla satılan Yeşil Topsöğüt Konakları, tapuları verildikten 6 ay sonra 6 Şubat depremlerinde kullanılamaz hale geldi. Yapılan incelemelerde 7 blok ve 136 daireden oluşan konaklara 2 kez “ağır hasar” raporu verildi.

BirGün’den Kayhan Ayhan’ın haberine göre; bu rapor daha sonra belediye ve şirketin İdare Mahkemesi'ne yaptığı itiraz sonucu A1-A2 ağır hasar, A3, A4, B blok az hasar, A5, A6 orta hasar olarak değiştirildi. Site sakinleri, mahkemeye rapor sunan öğretim görevlilerinin ve bilirkişilerin tüm raporlarda gözlemsel inceleme yaptığını öne sürdü.

Site sakinleri, “İki defa binaya ağır hasarlı kararı verildi. Belediye ve firmanın getirdiği ekibin raporlarıyla binalara az hasarlı denildi. Ama ne karot örneği ne dayanıklık testi ne zemin sıvılaşması ne de röntgen yapıldı. Mahkemeden bunları talep etmemize rağmen belediye buna müdahale ediyor. Hatta yeni seçilen Malatya Yeşilyurt Belediye Başkanı İlhan Geçit ilk seçim arifesine geldiğinde ‘Kesinlikle bilirkişilere ulaşmayın. Onlara müdahale ederseniz haksız duruma düşersiniz’ dedi. Geçen hafta bizim avukatla komşularımız gitti ziyaretine. ‘Başkanım ne olacak’ diye sorulduğunda ‘Kasada para yok. Belediye de mağdur’ cevabını aldık.” dedi.

Yurtaşların Malatya 2 Tüketici Mahkemesi'ne açtığı dava bugün görülecek. Depremzede yurttaşlar “Tüm birikimimizin hepsini bu evlere verdik. Belediyemize güvenerek bu evleri aldık ama mağduruz” diyerek seslerinin duyulmasını istiyor.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/belediyenin-agir-hasarli-konutlari-az-hasarliya-donusturuldu_204800.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!