Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Belediyenin Çiçek Seferberliği

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı, "kent merkezindeki görsel etkiyi arttırmak, kenti daha estetik bir görünüme kavuşturmak ve doğayla daha uyumlu hale getirmek için" çiçek ekimine başladı.

Hürriyet Gazetesi
Belediyenin Çiçek Seferberliği

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı, "kent merkezindeki görsel etkiyi arttırmak, kenti daha estetik bir görünüme kavuşturmak ve doğayla daha uyumlu hale getirmek için" çiçek ekimine başladı.

Büyükşehir Belediyesi yetkililerinden edindiği bilgiye göre, Çevre Koruma Daire Başkanlığı ile ANFA Genel Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, baharın gelmesiyle birlikte yeşil alanlardaki çalışmalarına hız verdi. Çiçek ekiminin görsel anlamda kent estetiğine katkı sağladığını ifade eden yetkililer, çiçeklerin ve tohumlarının kendi üretimleri olduğunu belirtti.

Kentin en işlek meydanı Kızılay, Atatürk Bulvarı ve Akay yolunun olduğu göbek ve refüjde çiçek ekimi çalışması yaptıklarını bildiren yetkililer, çiçeklerin mevsim koşullarına göre seçildiğini söyledi.

Yetkililer, iklim farklılığı nedeniyle başkentte çiçek ekiminin İstanbul’dan yaklaşık 1 ay sonra yapıldığına dikkati çekti. Dikilecek çiçeklerle başkentin bu yaz rengarenk olacağını ifade eden yetkililer, her yıl 4,5 milyon adet olan çiçek sayısının bu yıl 6 milyona çıkarılmasının hedeflendiğini söyledi.

Ekiplerin, Esenboğa Havaalanı yolu, Konya yolu, Samsun yolu (Körler Okulu güzergahı), Eskişehir yolu civarında çiçek ektiklerini bildiren yetkililer, daha çok begonya, top kadife ve cam kadifeyi tercih ettiklerini belirtti.

Bu çiçekleri, zinga, sardunya, vapur dumanı, alisyum, rudbekya, gazeniya ile ipek çiçeğinin izlediğini ifade eden yetkililer, "çiçekleri toprağın pozitif enerjisi" olarak değerlendirdiklerini ve vatandaşlardan bu çiçeklere zarar vermemelerini, özellikle refüjlerde oluşturulan yeşil örtüyü çiğnememelerini istedi.

Kişi başına düşen yeşil alan miktarını Avrupa standardının üzerine yükselterek 17,36 metrekareye çıkardıklarına dikkati çeken yetkililer, bunu daha da arttırmaya çalıştıklarını söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/belediyenin-cicek-seferberligi_68833.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!