Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Belgeler Başkanı Yalanlıyor

Eyüp Belediye Başkanı Genç, bazı cadde ve sokak isimlerinin "ErGenç", "FiGenç", "ErGençkon" olarak değiştirildiği iddialarını yalanladı. Ancak resmi belgelerde bu değişikliklerin yapıldığı açıkça görülüyor.

Milliyet Gazetesi/Mehmet Demirkayab>Eyüp Belediye Başkanı Genç, bazı cadde ve sokak isimlerinin "ErGenç", "FiGenç", "ErGençkon" olarak değiştirildiği iddialarını yalanladı. Ancak resmi belgelerde bu değişikliklerin yapıldığı açıkça görülüyor

Eyüp Belediyesi, ilçedeki bazı cadde ve sokak isimlerinin "ErGenç, FiGenç, GezeGenç, ÖzGenç, GürGenç, ErGençkon" olarak değiştirildiği iddialarını yalanlarken, resmi belgelerde söz konusu değişikliklerin yapıldığı görülüyor. Pierre Loti Tepesi'nin adını Eyüp Sultan Tepesi yapma girişimi tartışma yaratan AKP'li Eyüp Belediye Başkanı Ahmet Genç'in, ilçede onlarca sokağın adını değiştirmesi de büyük tartışma yarattı.

6. Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk, eski dışişleri bakanı Turan Güneş, suikasta kurban giden eski DİSK genel başkanı Kemal Türkler'in isimleri cadde ve sokaklardan silinerek bir caddenin adı Ahmet Genç Bulvarı olarak değiştirildi. İskenderpaşa Cemati lideri Esat Çoşan'ın adının da bir sokağa verildiği ilçede, "Genç"li sokak isimleri de dikkat çekti. "GürGenç", "ErGenç", "ErGençkon", "FiGenç", "GezeGenç" gibi sokak isimlerinde büyük harfle yazılan "G" harfinin Başkan'ın soyadını çağrıştırdığı öne sürüldü.

Belediyeden açıklama
Bunun üzerine Eyüp Belediyesi dün bir açıklama yaparak, iddiaları yalanladı. "Fahri Korutürk Caddesi"nin ün isminin, "Yusuf Muhlis Paşa Caddesi" olarak değiştirilmesinin teklif edildiği belirtilen açıklamada, "ErGenç, FiGenç, GezeGenç, ÖzGenç, GürGenç, ErGençkon" sokaklarının isimlerinin de "Ergen, Figen, Gezegen, Özge, Gürgen ve Ergenekon" olduğu iddia edildi.

"Turan Güneş Sokağı"nın da 1996'dan bu yana Güneş Sokak olarak bilindiğinin ifade edildiği açıklamada, adı "Kaynak Sokak" olarak değiştirilen Kemal Türkler Caddesi'nin isim değişikliği de, "İlçemizde bu isim altında bir sokak yoktur" diye savunuldu ve sokağın resmi isminin 1996'dan bu yana "Çiğdem Sokak" olduğu öne sürüldü.

Açıklamada, İskenderpaşa cemaati lideri Esat Coşan'ın isminin, isimsiz bir sokağa verilmesi, bir başka sokağa da "Ahmet Genç Bulvarı" isminin konulmasıyla ilgili iddiaları ise yanıtsız bırakıldı.

Ancak Büyükşehir Belediyesi, Eyüp Belediyesi ve Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) bürokratlarının yaptıkları ortak çalışmanın ardından, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Harita Müdürlüğü'ne gönderilen ve 14 Eylül 2006'da Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından kabul edilen resmi belgelerde, "GürGenç", "ErGenç", "ErGençkon", "FiGenç", "GezeGenç" gibi sokak isimleri görülüyor.

Eyüp Belediyesi'nin açıklamasında "Kemal Türkler" adı altında bir cadde olmadığı açıklanırken, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin resmi internet sitesindeki haritada Güzeltepe Mahallesi'nde "Kemal Türkler Caddesi" ismi yer alıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/belgeler-baskani-yalanliyor_51891.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!