Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Belgrad Ormanı'ndan Tren Geçecek!

Birinci Dünya Savaşı yıllarında İstanbul'a kömür ve asker taşımak için inşa edilen Haliç-Karadeniz Sahra Hattı, ortaya çıktarıldı. Haliç ve Anadolu Yakası'nı bağlaması planlanan hattın çalışmalarına ilerleyen zamanlarda başlanılacak.

yapi.com.tr
Belgrad Ormanı'ndan Tren Geçecek!

İHA'nın haberine göre, Kağıthane Belediyesi, Birinci Dünya Savaşı yıllarında İstanbul'a kömür ve asker taşımak için inşa edilen Haliç- Karadeniz Sahra Hattı'nı yeniden gün yüzüne çıkardı. Santral İstanbul'dan (Silahtarağa Termik Santrali) başlayarak Kemerburgaz'da iki kola ayrılan hat, Ağaçlı ve Çiftalan köylerinden geçerek Karadeniz'e ulaşıyor. 1914 yılında inşa edilen, 1916'da da faaliyete geçen hat, yıllar geçtikçe izi kaybolarak 1952 yılında kaldırıldı. 62 kilometrelik hattan oluşan demiryolu, Kağıthane Belediyesi'nin çalışmalarıyla yeniden ortaya çıktı. Aynı güzergah kullanılarak Haliç ve Anadolu Yakası'na bağlanacak olan hat, arşivlerde bulunan fotoğrafları yeniden canlandıracak. 

"Hattın üzerindeki fabrikalar kaldırıldığıda çalışma başlayacak"

Kağıthane Belediye Başkanı Fazlı Kılıç, Haliç- Kağıthane-Sahra Hattıyla ilgili yoğun çalışmaları olduğunu belirterek, hattın 1914'te yapımına başlandığını 1916 ve 1920 yıllarında hizmet verdiğini hatırlattı. Hattı gün yüzüne çıkarmak için iki yıldır çalışmaları sürdürdüklerini belirten Başkan Kılıç, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin desteğiyle çalışmaları hızlandırdıklarını hattın  tescillenmesi için de Anıtlar Kurulu'na  başvuru yaptıklarını dile getirdi. Hattın geçeceği yolu kullanılabilir bir hale getirmek istediklerini anlatan  Kılıç, sözlerini şöyle sürdürdü: "Planlarımız yavaş yavaş bitti ve uygulanmaya başlandı. Hattın üzerindeki fabrikalar da tamamen kaldırıldığında hattın çalışmasını fili anlamda başlatacağız. Çalışmalara başladığımız andan itibaren hat, bizim düşündüğümüz, nostaljik, tarihi, kültürel bir hattında ötesine geçerek daha fonksiyonel bir hat olarak değerlendirilecek. Çünkü tren yolu hattı kuzeyde Çiftalan köyü yakınlarında 3. köprü olan Yavuz Sultan Selim ile birleşecek."

"Ağaçlar kesilmeyecek"

100 sene önceki güzergahı kullanarak hattın faaliyete geçeceğini söyleyen Başkan Fazlı Kılıç, hattın Belgrat Ormanı'ndan da geçeceğini ancak hiçbir ağacın kesilmeyeceğini belirtti. Başkan Kılıç, zamanında trenin geçtiği alanda ağaç olmadığını belirterek şöyle konuştu: "Dolayısıyla sonradan yetişmiş ağaçlar yok. Güzergah belli ve o güzergahta da herhangi bir ağacın kesilmesi  söz konusu değil."

Hattın güzergahı şöyle: "Silahtarağa'daki santralden başlayarak Kağıthane Deresi'nin batı kıyısını izleyerek kuzeye doğru ilerleyip Göktürk - Kemerburgaz'dan geçecek. Kemerburgaz'da ikiye ayrılan hat, bir kolu Kağıthane Deresi, bir kol yine Kâğıthane Deresi'ni izleyerek Uzunkemer'in altından geçecek ve Ağaçlı köyünde Karadeniz'le buluşacak. Diğer kol ise Belgrad Ormanı'nın içinden geçerek Çiftalan köyünden Karadeniz'e ulaşacak."

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/belgrad-ormanindan-tren-gececek_113789.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!