Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Yeşil Fakiriyiz!

Google Earth, dünyanın ilk orman kaybı haritasını hazırladı. Uzmanlara göre, son 12 yılda kaybedilen net orman alanı Moğolistan’ın yüzölçümüne eşit.

yapi.com.tr
Yeşil Fakiriyiz!

Google Earth Landsat 7 uydusunun çektiği 650 bin fotoğrafı kullanarak 2000 ile 2012 yılları arasında dünya genelinde yaşanan ormanlık alan kaybını gösteren interaktif bir harita yayınladı. Haritada yapılan inceleme 12 yıllık süre içinde 2.3 milyon kilometre kare ormanın kaybedildiğini, ancak 800 bin kilometre kare de yeni orman alanı kazanıldığını ortaya koydu. Uzmanlar son 12 yılda kaybedilen net orman alanının Moğolistan’ın yüzölçümüne eşit olduğunu açıkladı.

Brezilya başarılı

Brezilya’nın orman kaybını yavaşlatmakta en başarılı ülke olduğu belirtilirken Endonezya, Malezya, Paraguay ve Angola’da yaşanan orman kaybının hızla arttığı açıklandı. Haritayı hazırlayan proje ekibinin başında bulunan Maryland Üniversitesi’nden Profesör Matthew Hansen “Bu, hem global hem de lokal düzeyde hazırlanan ilk orman kaybı haritası. Sıradan bir bilgisayarla ancak 15 yılda hazırlanabilecek olan harita Google Earth teknolojisi sayesinde sadece birkaç günde tamamlandı” dedi.

İstanbul için alarm

Yıllık orman kaybının yerel düzeyde de incelenebildiği haritada, Türkiye’nin de 2000 yılından bu yana büyük oranda orman kaybı yaşadığı görülebiliyor. Son 12 yılda özellikle İstanbul’da kapsamlı ormanlık alan kayıplarının yaşandığının görüldüğü haritada Karadeniz, Ege ve Akdeniz bölgelerinde de kısmi ormanlık alan kayıpları dikkat çekiyor.

ETİKETLER: orman google earth
http://www.yapi.com.tr/haberler/yesil-fakiriyiz_114026.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!