Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

'Ben Ülkeme Güveniyorum' Dedi 800 Milyon Doları Bugün Ödüyor

Sama Dubai davaları gerekçe gösterip ödeme için ek süre isterken, Karayolları arazisinde davalar ile karşı karşıya olan Zorlu, "Onlar yabancı, ben ülkeme güveniyorum" dedi. Zorlu bugün 800 milyon doları peşin ödeyecek.

Sabah Gazetesi/Hacer GEMİCİ
'Ben Ülkeme Güveniyorum' Dedi 800 Milyon Doları Bugün Ödüyor

ama Dubai davaları gerekçe gösterip ödeme için ek süre isterken, Karayolları arazisinde davalar ile karşı karşıya olan Zorlu, "Onlar yabancı, ben ülkeme güveniyorum" dedi. Zorlu bugün 800 milyon doları peşin ödeyecek.

Dubai Şeyhi El Maktum'un şirketi Sama Dubai Holding'in açılan davalar nedeniyle süresi dolduğu halde Levent'teki İETT arazinin bedelini ödemeyerek zaman istemesinin ardından gözler Zorlu Grubu'nun patronu Ahmet Zorlu'ya çevrildi. 7 Mart 2007 tarihinde yapılan ihale ile İstanbul Zincirlikuyu'daki Karayolları arazisine 800 milyon dolar teklif veren Zorlu için de ödeme süresi bugün doluyor.

Karayolları arazisi ile ilgili davalar da bulunduğundan kendilerinin bir ek süre talep edip etmeyeceği yönündeki sorumuza Zorlu, "Onlar yabancı yatırımcıdır, bakış açıları farklıdır. Ama biz ülkemize, yargıya güveniyoruz. Yarın (bugün) ödemeyi peşin olarak yapacağız" dedi. Karayolları arazisinde yüzde 10 imar sınırı ile 28 katlı 5-6 bina yapacak olan Zorlu Grubu, 2010 yılına kadar inşaatı bitirmeyi hedefliyor. Sama Dubai ödeme yapmadığı için ihalenin iptal edilip yeni bir ihaleye çıkılması durumunda yeniden teklif verip vermeyecekleri yönündeki soruya ise Zorlu, "O süreci görmeden yorum yapmak doğru olmaz" yanıtını verdi.

Amacı farklı
Zorlu'nun aldığı Karayolları arazisi ile ilgili de Mimarlar Odası tarafından açılan dava bulunuyor. Konu ile ilgili görüştüğümüz Mimarlar Odası Genel Başkanı Oktay Ekinci, Karayolları arazisinin 1970'lerde birinci Boğaz Köprüsü yapılırken bağlantı yolları yapılacağı ifade edilerek kamulaştırıldığını belirterek, "Kamulaştırılan bir alan kamulaştırma amacını aykırı olarak yapılaşmaya açılamaz. Kavşak yapılacak denilerek kamulaştırma yapıyorsun, sonra da otel ve iş merkezi olarak o bölgeyi satışa çıkarıyorsun.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ben-ulkeme-guveniyorum-dedi-800-milyon-dolari-bugun-oduyor_54416.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!