Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Berlin’de Bir Fırsat Kaçtı

Bu bina, Türk mimarlığının bugün ulaştığı yeri, dünyanın en önemli mimari merkezlerinden biri olan Berlin’e taşımıyor. Ve daha da kötüsü, Alman gazetelerinin yazdığına göre bina, Federal Başbakanlık Binası’nın bir benzeri olarak alay konusu olmuş.

Hürriyet Gazetesi/Mehmet Y. YILMAZb>Berlin’de, 2. Dünya Savaşı yıkılan büyükelçilik binasının yerine yeni bir bina inşa edilmek üzere açılan mimari proje yarışmasından size daha önce söz etmiştim. Yarışmayı bir Alman firması kazanmıştı. Dün Hürriyet’e ulaşan haber binanın yapımına gelecek sene başlanacağını bildiriyordu.

Projede yer alan çizimlere baktığımda ilk izlenimim şu oldu: Tam benim seveceğim gibi modern ve fonksiyonel bir mimari. Türkiye’nin doğu ve batıyı birleştiren bir köprü olduğuna vurgu yapan iki kanatlı binanın ortasında Türkiye’yi sembolize eden bir merkez bina, onun da önünde güneş renginde, üzerine değişik görüntüler yansıtılabilen bir fonksiyon binası yer alıyor.

Yani güzel mi diye soracak olursanız, bana göre güzel ve mimari değeri olan bir bina.

Ancak daha önce işaret ettiğim sorun bence devam ediyor: Bu bina, Türk mimarlığının bugün ulaştığı yeri, dünyanın en önemli mimari merkezlerinden biri olan Berlin’e taşımıyor.

Ve daha da kötüsü, Alman gazetelerinin yazdığına göre bina, Federal Başbakanlık Binası’nın bir benzeri olarak alay konusu olmuş. Bence Türkiye’nin tanıtımı açısından da önemli bir rol oynayabilecek bir fırsat harcanmış bulunuyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/berlinde-bir-firsat-kacti_55606.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!