Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Beşiktaş Belediyesi Kiremiti Sevmiyor

Beşiktaş Belediyesi, yeni yapılacak binalarda bitümlü çatı örtüsü kullanılması zorunluluğunu getirdi. Çatıcılar Derneği'nin (Çatıder) konuyl

Yapı Dergisib>Beşiktaş Belediyesi, yeni yapılacak binalarda bitümlü çatı örtüsü kullanılması zorunluluğunu getirdi.

Çatıcılar Derneği'nin (Çatıder) konuyla ilgili olarak verdiği dilekçenin yanıtında, Beşiktaş Belediyesi bu kararın İstanbul İmar Yönetmeliği'nde yer alan "yapıların estetiğinde belediye yetkisi"ne dayanılarak verildiğini belirtti.
Çatıder tarafından yapılan açıklamada, Belediye'nin almış olduğu kararın mimari, teknik, bilimsel, geleneksel ve etik açılardan herhangi bir dayanağının bulunmadığı belirtildi. Söz konusu uygulama ile mimar ve mühendislerin sanatsal özgürlüklerinin kısıtlandığı; Türkiye'de çok sayıda üreticinin üretmiş olduğu geleneksel bir ürünün reddedildiği vurgulandı. Bitümlü çatı örtülerinin yalnızca birkaç üretici tarafından üretilen, talebi genelde ithalat yoluyla karşılanan bir malzeme olduğuna dikkat çekilerek ilgili belediye sınırları içinde özellikle belirli çatı malzemelerinin kullanımını gerektirecek bir mimari dokunun bulunmadığı; deprem açısından ise bina ve çatı altyapısının statik hesaplarının uygun olması koşuluyla her türlü çatı malzemesinin kullanılabileceği belirtildi. "Tüketicinin serbest rekabet piyasası çerçevesinde seçim hakkı sınırlandırılmıştır" dendi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/besiktas-belediyesi-kiremiti-sevmiyor_5609.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!