Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Beşiktaş Meydanı’nda Trafik Yeraltına Alınıyor

İki bölümden oluşan “Beşiktaş Meydanı ve Yakın Çevresi Düzenleme Avan Projesi”nin ulaşıma ilişkin kısmı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nca onaylandı. Beşiktaş Meydan Projesi kapsamında 94 bin metrekarelik alan yayalaştırılacak.

ibb.gov.tr
1 Beşiktaş Meydanı’nda Trafik Yeraltına Alınıyor

stanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Beşiktaş’ta trafiği yeraltına alarak meydanı yayalaştıracaklarını söyledi. “Meydanlar şehirlerin soluk alma yeri ve demokrasi alanlarıdır. Birbirine tahammül etmeyi öğrenme ve buluşma noktalarıdır” diyen Başkan Kadir Topbaş, var olan meydanları yayalara uygun olarak yeniden düzenleme ve İstanbul’a yeni meydan ekleme çalışmalarının hızla sürdüğünü kaydetti.

Mevcut olan meydanları mümkün mertebe genişleterek ve trafikten arındırarak yayaların kullanımına uygun hale getirdiklerinin altını çizen Kadir Topbaş, “Düzenlediğimiz meydanlardan en önemli gördüğümüz Beşiktaş Meydanı’dır. Burada trafiğin yeraltına alınması için Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’ndan onay aldık. Beşiktaş’ta bütün trafik yeraltında olacak. Yani çarşıdan çıkacak bir insan denize kadar rahatlıkla yürüyerek erişebilecek” diye konuştu.

Beşiktaş’ta İstanbullular denizle buluşacak
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Projeler Dairesi Başkanlığı’na bağlı Projeler Müdürlüğü’nce hazırlanan ve iki bölümden oluşan “Beşiktaş Meydanı ve Yakın Çevresi Düzenleme Avan Projesi”nin ulaşıma ilişkin kısmı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nca onaylandı. Bu kısmın Uygulama Projesi’ni içeren ihale de Ulaşım Planlama Müdürlüğü tarafından yapıldı. Proje çalışmasının tamamlanmasının ardından işin yapımına geçilecek.

Proje kapsamında Beşiktaş Meydanı’ndaki bütün araç trafiği yeraltına alınarak görsel ve fonksiyonel olarak deniz ve köy içinin (çarşı) bütünleşmesi sağlanacak. Beşiktaş Meydan Projesi kapsamında 94 bin metrekarelik alan yayalaştırılacak ve İstanbullular denizle kesintisiz buluşabilecek. Meydanda araç ve yaya trafiğinin köklü olarak düzenlenmesiyle yaşanılır sağlıklı bir çevre oluşturulacak. Araç trafiği için açılan tünellerin giriş çıkış rampalarının olumsuz etkileri de projede en az hissedilir şekilde düzenlendi. Böylece alanın tarihi, doğal, kültürel değerlerinin insan ile yakın ilişkisi yeniden kurulacak.

Çalışmayla tarihi eserler de bütünleşecek
Projeyle Sinanpaşa Camii ve Haziresi, Barboros Hayrettin Paşa Türbesi, Tarihi Beşiktaş İskelesi ile yakın çevresindeki Dolmabahçe, Yıldız, Çırağan Sarayları bütünleşmiş olacak. Çalışma Sinan Paşa Mahallesi ve Vişnezade Cihannüma Mahallesi’nin tümü ile Yıldız Mahallesi, Sinanpaşa Mahallesi, Vişnezade Mahallesi, Türkali Mahallesi, ve Abbasağa Mahallesi’nin bir kısmını kapsıyor.

Kuzeyde Cihannüma Mahallesi ile Barboros Bulvarının Boğaziçi Köprü bağlantısı, Güneyde Dolmabahçe Sarayı ve Çırağan Sarayı arasında yer alan Boğaziçi ile Batıda Abbasağa Parkı’nı, Sinanpaşa Köyiçi Mevkii ve Akaretler Mevkii’nin bir kısmının ve Doğuda Yıldız Sarayı ile sınırlanan alan analitik etüd alanı olarak belirlendi. Proje alanı ise; Beşiktaş Meydanı ve Sinanpaşa Camii ile Barbaros Bulvarı’nın cephe alanı. Çalışma analitik etüd sınırı dahilinde 80 hektar ve proje olarak 15 hektarlık alanı kapsıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/besiktas-meydaninda-trafik-yeraltina-aliniyor_56084.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • burda başta bu projeye emeği geçen herkese teşekkür ederim ama benim şahsi kanatim bunca boş güzel bir alanın ve altın değerinde olan alanın üst projesi harika yalnız böyle değerli bir meydanın altına alınacak olan yolların dışında güzel bir yeraltı çarşısı yapılabilir ve belediyeye güzel bir gelir kapısı olur böyle birşeyi neden projeye almadıklarına şaşıyorum 80 hektar alanın hepsi yer altına alınacak yol değil aksaraydaki gibi güzel bir yeraltı çarşısı burda da yapılabilir ve o meydanda mağdur edilen esnafın mağduriyeti de giderilmiş olur tabi bunu yetkililerin dikkate almalarını isterim YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!