Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Beşiktaş Meydanlarına Kavuşuyor

Meslekten mimar Beşiktaş Belediye Başkanı İsmail Ünal "İnsanlar kent meydanlarıyla buluşuyor. Kentleri kent yapan meydanlardır, dünyanın her yerinde böyle" diyor. Bu amaçla bir süredir Beşiktaş Meydanı tekrar tanzim ediliyor. Artık 23 Nisan gibi kutlamalar bu meydanda yapılacak.

Hürriyet Gazetesi/Yalçın Doğaneslekten mimar Beşiktaş Belediye Başkanı İsmail Ünal "İnsanlar kent meydanlarıyla buluşuyor.
Kentleri kent yapan meydanlardır, dünyanın her yerinde böyle" diyor. Bu amaçla bir süredir Beşiktaş Meydanı tekrar tanzim ediliyor. Artık 23 Nisan gibi kutlamalar bu meydanda yapılacak.

Sekiz üniversite, bir askeri akademi. Osmanlı’nın dört sarayından üçü. 1900’den fazla tarihi yapı. Türkiye’nin önde gelen bankalarının yönetim merkezleri. Farklı dini ve etnik topluluklardan oluşan, gece 200 bin, gündüz iki milyona ulaşan nüfus. İstanbul’un, dolayısıyla Türkiye’nin kalbinin attığı birkaç yerleşim merkezinden biri, kendine özgü bir kimlik: Beşiktaş.

Son aylarda Beşiktaş ilçesinde hızlı bir faaliyet var. Kimine göre, "eskiden daha iyi idi", kimine göre, "işte modern kent" böyle olur.

Meslekten mimar Beşiktaş Belediye Başkanı CHP’li İsmail Ünal’a göre ise, "İnsanlar kent meydanlarıyla buluşuyor. Kentleri kent yapan meydanlardır, dünyanın her yerinde böyle".

Bu mantıktan yola çıkarak, İsmail Ünal insanları Beşiktaş’ta iki meydanla buluşturuyor. Beşiktaş yepyeni bir meydana kavuşuyor. Levent semti de öyle. Levent’teki trafik akışının, alışverişin ve yurttaşların benzeri günlük faaliyetlerinin aksadığı yönünde şikayetler var.

Ünal bu şikayetlere karşı şu cevabı veriyor: "Levent’te bir sokağı yeniden açıyoruz, ayrıca arabasıyla gelenler için bedelsiz kapalı otopark var. Levent’te görüntü kirliliği vardı. Binaların görüntüsü, tabelalar... Bu değişiklik kararlarını toplantılar yapıp halkla birlikte aldık. Sistem zamanla oturacak. Ayrıca isteyen istediği öneriyi yapabilir, kapımız açık."

Beşiktaş Meydanı çöplük olmayacak

Ya Beşiktaş Meydanı’na ne olacak? İsmail Ünal buna da bir açıklama getiriyor: "Yazın buraya şövalesini ve paletini alan resim yapmaya gelecek. Tıpkı Paris’teki gibi. 23 Nisan törenlerini bu meydanda yapacağız. Tekli, çoklu müzik konserleri, hafta sonları şehir bandoları olacak. Bu meydan çöplük olmaktan çıkıyor. Filmlerde gördüğünüz Batı kentlerinin meydanları gibi bir yer oluyor."

Hemen yanında, "Ihlamurlar Altında" bir büyük cadde. Bütün ıhlamur ağaçları yenileniyor. Ortaköy Vadisi’nin kullanım hakkı İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde. Ünal, o hakkı geri almak istiyor. Derin ve geniş bir vadiyi ıssızlıktan, unutulmuşluktan kurtarma projesi.

Ama, Beşiktaş genelinde egemen ağaç türü ıhlamur değil, manolya. Her yere manolya ağaçları dikiliyor, manolya Boğaz’ın ağacı.

Beşiktaş bir kültür merkezi. Tarihten gelen şanına layık, Türkiye’de sanat galerisi sahibi tek ve ilk ilçe Beşiktaş. Ünal’ın kente kattığı yapıtlardan. En ünlü ressamların tabloları burada sergileniyor. Salonun önündeki geniş mermer alanda öğrencilerin folklor gösterileri, içerdeki konser salonunda hafta sonları yine öğrencilere çocuk tiyatrosu.

İTÜ ile ortak deprem çalışması

Son dört yılda sadece sanat kültür mü? Bununla karın doyar mı? Ünal eğitime verdikleri önemi de anlatıyor: "180 öğrenci kapasiteli kız yurdu ve 78 öğrenci kapasiteli erkek yurdunu yakında açıyoruz. Beşiktaş’ın çeşitli bölgelerinde el emeğini değerlendirme ve beceri geliştirme kursları açtık. Her şeyi sivil toplum örgütleriyle yapıyoruz."

Acil sağlık destek hattı, tam donanımlı ambulans hizmeti, indirimli alışveriş merkezleri, 65 yaş ve üzeri herkese diyetisyen ve psikolojik destek, son dört yılın icraatları arasında.

Beşiktaş Belediyesi, Beşiktaş ilçesi sınırları içindeki sekiz üniversiteyle de farklı projelerde işbirliği yürütüyor. Ama, bana göre, en önemlisi hepimizin aklından çıkmayan "deprem" çalışması. İsmail Ünal, bu çalışmanın İTÜ ile işbirliği içinde yürütüldüğünü hatırlatıyor: "Zemin olarak Beşiktaş iyi bir bölgede. Deprem açısından İstanbul’un en güvenli alanlarından biri Beşiktaş. Tek tek baktırdık, binalarda sorun yok. Sorun olanları yeniden yaptırdık. Genel olarak söylüyorum, İstanbul yeniden planlanmalı. Bu kadar yüksek bina her açıdan yanlış, en başta trafik büyük dert."

Boğaz kıyısında, Beşiktaş meydanında, Levent’te başı dolu, başı boş dolaşmak istiyorum.

http://www.yapi.com.tr/haberler/besiktas-meydanlarina-kavusuyor_59751.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!