Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Beton Değil Yeşillik İstediler

Muğla’nın Datça İlçesi’nde, yıkım çalışmaları devam eden öğretmenevinin yerine yeşil alan yapılması isteği ile bir grup kadın tarafından başlatılan imza kampanyası sona erdi.

yapi.com.tr
Beton Değil Yeşillik İstediler

Datça sevdalısı kadınlar, 10 gün içersinde topladıkları 5 bin 570 imzalı dilekçeyi Datça Belediye Başkanı CHP'li Şener Tokcan’a teslim edip imar planlarında turistik tesis alanı olan öğretmenevi yerinin, belediye meclisinde görüşülerek yeşil alana çevrilmesi isteğinde bulundu.

DHA'nın haberine göre, Datça sevdalıları grubu adına açıklamada bulunan Dürdane Kırlı, mülkiyeti Muğla İl Özel İdaresi’ne ait olan öğretmenevinin yıkılmasından mutlu olduklarını söyledi. Kırlı, "Beş katlı bina yıllarca denizin önünde çirkinlik anıtı gibi duruyordu. Datça’nın vitrini konumunda olan bu alana bir daha böyle bir çirkinliğin yapılmasını istemiyoruz. Datça’nın gerçekten de büyük bir parka ihtiyacı var. Kampanyamıza yaşlısı genci 5 bini aşkın insanımızın destek vermesi bizi gelecek adına umutlandırdı" dedi.

5 bin 570 imzalı dilekçe ile birlikte, İskele Mahallesi 264 ada 29 parselde Turistik Tesis Alanı olarak gösterilen yerin, imar planında 'yeşil alan-park' olarak değiştirilmesini içeren tekliflerini de belediye başkanlığına verdiklerini belirten Kırlı, konunun takipçisi olacaklarını söyledi.

Belediye Başkanı Şener Tokcan ise konuşmasında özverili çalışmalarından ötürü kadınları kutladı. Tokcan, "İmar planı değişikliği ile ilgili teklifinizi, 6 Haziran Perşembe günü gerçekleştirilecek olan Belediye Meclis toplantısına getireceğim. Meclis gündeminde birinci madde olarak görüşülecek. Takdir meclisindir" dedi.

Neler yaşanmıştı?

İl Özel İdaresi’ne ait olan İskele Mahallesi, Kumluk Plajı’na sıfır, 100 oda, 200 yataklı, bodrum dahil beş katlı bine öğretmenevi olarak kullanılmak üzere 1989 yılında 49 yıllığına Milli Eğitim Bakanlığı’na tahsis edildi. 4 yıllık çalışmanın arından bina öğretmenevi olarak hizmete açıldı. 2004 yılında birbiri ardına meydana gelen ve en büyüğü 5.6 şiddetindeki deprem fırtınasının ardından Pamukkale Üniversitesi’nden gelen bir heyet tarafından yapılan incelemede, öğretmenevinin güvensiz ve yeni bir depremde ağır hasar ve yıkılma riski bulunduğu belirtildi. İki yıl daha kullanıldıktan sonra binanın tahsis işlemleri iptal edilip, yeniden İl Özel İdaresi’ne devredildi. Bina, 2009 yılında ise boşaltıldı. Muğla İl Genel Meclisi, bir süre önce 4 yıldır atıl durumda bulunan binanın yıkımına karar verdi. Kararın ardından Datça Belediyesi ile yapılan protokol çerçevesinde, binaya geçen 16 Mayıs’ta başlayan çalışmalarla yıkıldı.

ETİKETLER: Muğla Datça
http://www.yapi.com.tr/haberler/beton-degil-yesillik-istediler_109441.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!