Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Beton Yollar Yüzde 40 Tasarruf Sağlıyor

Karayolları Genel Müdürü Abdülkadir Uraloğlu’nun yaptığı 3. Uluslararası Karayolları Köprüler ve Tüneller İhtisas Fuarı’nda ‘Beton Yol’ standı alanı ile yer alan Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB), katılımcılara uygun maliyetli ve yerli üretim beton yolların ve beton bariyerlerin kullanımı hakkında bilgilendirme yaptı.

yapi.com.tr
Beton Yollar Yüzde 40 Tasarruf Sağlıyor

Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB), İstanbul’da düzenlenen 3. Uluslararası Karayolları Köprüler ve Tüneller İhtisas Fuarı’nda, yerli ve yabancı katılımcıları beton yol teknolojileri hakkında bilgilendirdiği standı ile ilgi topluyor.

“Tünel içi yollarda beton tercih edilmesi yangın güvenliği konusunda ciddi avantaj getirecek”

Fuarda değerlendirmede bulunan TÇMB CEO’su İsmail Bulut, beton yolların uygulama ve bakım maliyetleri açısından yüzde 40 oranında tasarruf sağladığına dikkat çekti.

Bulut, “Beton yolların kalıcı, ekonomik, uzun ömürlü çözümler sunması ve kamu yararı ile maliyet avantajı sağlaması nedeniyle ülkemizde yaygınlaşmasını istiyoruz. Bu çerçevede beton yollar ve beton bariyerlerin faydalarıyla ilgili bilinçlendirme çalışmalarımıza devam ediyoruz. 2018 yılında Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından yapılması planlanan 91 tünel projesi bulunuyor. Tünel içi yollarda beton yolların tercih edilmesi yangın güvenliği konusunda ciddi avantaj getirecek.” dedi.  

Avrupa kırsal kesimde de beton yol kullanıyor

Bulut, sözlerine şu şekilde devam etti:

“Dünyada en fazla bitüm üretimine sahip olan ABD'de beton yol kullanım oranı ağır taşıtların olduğu otoyollarda %50,  bitüm kaynağı sınırlı olan Avrupa’da %40 seviyelerinde. Sadece otoyollarda değil, Belçika örneğinde gördüğümüz gibi kırsal kesim diye tanımladığımız köy-kasaba ve şehir içi yollarda da beton yolların %60 seviyelerinde kullanılmasına rağmen ülkemizde tercih edilmemesinin ana nedenlerini yetersiz bilgi, tecrübe eksikliği ve bazı doğru bilinen yanlışlar olarak değerlendiriyorum".

Standarda uygun beton bariyerlerle ölümlü kaza oranını yüzde 20 azaltmak mümkün

"Ayrıca ülkemizde her gün trafik kazalarında 22 vatandaşımız hayatını kaybediyor, 842 vatandaşımız yaralanıyor ve 66 vatandaşımız da engelli kalıyor. Standarda uygun beton bariyerlerin ülkemizde de kullanılması bu acı verici tablonun ortadan kalkması ve azalması için önemli bir etki sağlayacaktır. Trafik kazalarında ölüm oranını yaklaşık yüzde 20 azaltan beton bariyerler Avrupa'da yaygın olarak kullanılıyor”

http://www.yapi.com.tr/haberler/beton-yollar-yuzde-40-tasarruf-sagliyor_168032.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!