Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

BEÜ Öğrencilerinden 'Akıllı Otopark Sistemi'

BEÜ Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü öğrencileri geliştirdikleri projeyle, sensör ve led ışıkları yardımıyla araçların otoparkta en yakın yere en kısa zamanda park edilebilmesini sağlayarak, park sorununu çözmeyi hedefliyor.

yapi.com.tr/AA
BEÜ Öğrencilerinden 'Akıllı Otopark Sistemi'

Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü'nde öğrenim gören 4. sınıf öğrencileri, "Akıllı Otopark Sistemi" Projesiyle park sorununu çözmeyi planlıyor.

Araçların, sensör ve led ışıklarıyla en yakın yere park etmesini sağlayan "mikro işlemci tabanlı akıllı otopark sistemi" tasarlayan öğrenciler, sürücülere zamandan tasarruf etme imkanı sunacak.

Projede yer alan Murat Sarıkaya, gazetecilere yaptığı açıklamada, projeyi üç ayda hazırladıklarını söyledi.

Otoparka giriş yapıldığı zaman en yakın park alanını en kısa sürede sürücüye göstermeyi amaçladıklarını belirten Sarıkaya, "Prototipimizde 8 adet park yeri bulunmakta. Bunu geliştirebiliriz ve günlük hayatta özellikle AVM'lerde ve işletmelerin kendi otoparklarında bunu uygulayabiliriz." dedi.

Sarıkaya, aynı programlama mantığıyla maden ocaklarında herhangi bir patlamada ya da gaz kaçağında en yakın yolun yine ışıklarla çizileceğini ve madencilerin çıkışa ulaştırılabileceğini anlatarak, şunları kaydetti:

"Sistem aynı zamanda yangına karşı da korumalı. Yangın durumu olduğu zaman tüm giriş ve çıkışlar açılarak, bir tahliye yolu belirledik. Araçlarımızı buradan çıkışa aktarıyoruz. Bizler tek renk led kullandık. Hedefimiz bunu günlük hayatta, AVM'lerde ve sitelerde uygulayabilmek, akıllı otopark sistemlerini entegre edebilmek. Otoparka giriş yapıldığı zaman en yakın yeri bulmamızın yanı sıra en yakın zamanda bularak sürücüye zamandan tasarruf sağlıyoruz. Bir sonraki planımız ise sürücünün aracı nereye park ettiğini sisteme kaydederek aracı bulmasını kolaylaştırmaya çalışıyoruz."

http://www.yapi.com.tr/haberler/beu-ogrencilerinden-akilli-otopark-sistemi_159525.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Çuhadaroğlu S 36 T

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!