Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

E-5 ve TEM’in Altına Otopark Geliyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müşteşarı Prof. Dr. Mustafa Öztürk, İstanbul'daki otopark sorununu D-100 karayolu (E-5) ve TEM otoyollarının altını otoparka dönüştürerek çözeceklerini açıkladı.

yapi.com.tr
E-5 ve TEM’in Altına Otopark Geliyor

İHA'nın haberine göre, otopark yönetmeliğinin hazır olduğunu ve ilgili kurumların görüşüne sunulduğunu söyleyen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müşteşarı Prof. Dr. Mustafa Öztürk, “Keçiören ve Tuzla’da pilot uygulama yapıyoruz. Yeni binalarda her daireye mutlaka bir tane otopark yapılma şartı getiriyoruz. Bu pilot uygulamalarla birlikte hazırladığımız taslak yönetmeliğimizde yaşayacağımız sıkıntıları da görmek istiyoruz” dedi. Meydanların altını otoparklara dönüştürmek istediklerini belirten Öztürk, tren yollarının altını İstanbul’daki E-5’in, TEM yolunun altını otoparka dönüştürmeyi amaçladıklarını söyledi. Öztürk, bu sayede ulaşım aksında merkez taşımacılığının güçlendirilmesini de hedeflediklerini aktardı.

“Apartman tipli otoparklar geliyor”

Öztürk, “Arabalar çoğu yerde yerin altına inecek. Yerin üstünde artık insanların ve hareket halinde olan arabaların kullanılmasını sağlayacağız. Yani böyle varacaksınız kapıya arabanızı vereceksiniz. Arabanız asansörle ilgili kata çıkacak, sonra mesaj çekeceksiniz otoparka arabanız kapıya gelecek” diye konuştu.

“Binayı inşa eden otoparkı da yapacak”

Yeni yönetmelik için Japonya’yı incelediklerini bildiren Prof. Dr. Öztürk, “Özellikle bu konuyla ilgili 10’a yakın arkadaşımızı Japonya’ya gönderdik. Fransa’ya, Paris’e gönderdik. Çünkü bizim şehirlerimize benzer ülkelerden biri de Fransa’dır. Tüm bunları değerlendirdik, kendi yaşadığımız sıkıntıları düşündük. Artık otoparkları binayı yapan yapacak. Belediyelere para aktarma sistemi kademeli olarak ortadan kalkıyor” dedi.

“Belediye ve özel sektör birlikte çalışacağız”

Her daireye bir otoparkın şart olduğunun altını çizen Prof. Dr. Öztürk, evde iki araba, üç araba varsa o zaman yakın alan hinterlantta o arabalarla ilgili mutlaka otopark oluşturmayı amaçladıklarını ifade etti. Prof. Dr. Öztürk bu uygulamayı belediye ve özel sektörlerle birlikte oluşturacaklarının da altını çizdi.

İstanbul'da 4 milyona yakın araç bulunuyor

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK), 2017 yılı Şubat ayı Motorlu Kara Taşıtları istatistiklerine göre; İstanbul'da trafiğe kayıtlı 3 milyon 881 bin 877 araç bulunuyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/e-5-ve-temin-altina-otopark-geliyor_157929.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Sikalastic®-1K

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!