Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Beyaz Eşyada Daralma Bekleniyor

Ata Yatırım, ÖTV teşviğinin etkisiyle beyaz eşya sektöründe 2017'de yakalanan güçlü büyümenin 2018'de yerini daralmaya bırakmasını bekliyor.

yapi.com.tr
Beyaz Eşyada Daralma Bekleniyor

Ata Yatırım'ın raporuna göre, 2018 yılı beyaz eşya sektörü için bu yılki seviyelerin sindirilmeye çalışılacağı ve rekor seviyelerden yüzde 2-5 gerilemenin başarılı sayılabileceği bir yıl olarak geçecek.

Beyaz eşya sektörü, vergi indirimlerinin etkisiyle bu yılın ilk 9 ayında yüzde 23,2 büyüyerek 6,9 milyon adetlik satış hacmine ulaşmıştı. Ata Yatırım, 2017 sonuna kadar toplam satışın geçen yıla kıyasla yüzde 14 artışla 8.5 milyon adet ile rekor seviyeye ulaşacağını öngörüyor.

2017 yılında ulaşılan bu rekor hacim, geçen 10 yılda gerçekleşen 6.2 milyon adetlik ortalamanın yüzde 37 üzerinde bir seviyeyi işaret ediyor. Kurum, 2017 yılında beyaz eşya sektöründe görülen güçlü ivmenin 2018'de görece zayıflayacağını öngörüyor. 2018’de özellikle yılın ilk yarısının zayıf seyredebileceğine dikkat çeken Ata Yatırım'a göre, yılın tamamında 2017'ye kıyasla yüzde 2-5 arasında gerileme görülebilir.

Yıl sonunda oluşacak stoklar, üreticilerin fiyat politikaları, hammadde fiyatlarındaki artışların ne ölçüde fiyatlara yansıtılacağı, 2018'de pazardaki satışların seyrine yön verecek gelişmeler olarak öne çıkıyor.

ETİKETLER: beyaz eşya
http://www.yapi.com.tr/haberler/beyaz-esyada-daralma-bekleniyor_162263.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!