Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Beyazıt Kulesi ve İstanbul Üniversitesi Rektörlük Binası Turizme Açılıyor

Valilik ile İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, kentin turizm gelirini artırmak ve Süleymaniye'ye hareketlilik kazandırmak amacıyla, İstanbul Üniver

Radikal
Beyazıt Kulesi ve İstanbul Üniversitesi Rektörlük Binası Turizme Açılıyor

b>Valilik ile İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, kentin turizm gelirini artırmak ve Süleymaniye'ye hareketlilik kazandırmak amacıyla, İstanbul Üniversitesi'nin (İÜ) tarihi rektörlük binası ve üniversite kampüsü içindeki Beyazıt Kulesi'ni dış turizme açmak için harekete geçti. Rektörlük binası 138, Beyazıt Kulesi ise 255 yıllık bir tarihe sahip. Kule, aynı zamanda İstanbul'un en yüksek kulesi. Ancak, tarihi mekânlar, iç turizme kapalı olacak. Bunun gerekçesi de, İÜ'nün, 'Kamusal alana türbanlılar giremez' yönündeki kararı.

Konuyla ilgili İstanbul Vali Yardımcısı Cumhur Güven Taşbaşı, İl Kültür ve Turizm Müdürü Doç. Dr. Ahmet Emre Bilgili ve İÜ Rektörvekili Prof. Dr. Tankut Centel, birkaç gün önce bir toplantı yaptı. Toplantıda, Centel de projeye olumlu yaklaştı.

Bilgili: İki yapı da muhteşem
İl Kültür ve Turizm Müdürü Doç. Dr. Bilgili, Süleymaniye'nin, yıllardır bir türlü kullanışlı hale getirilemediğini söyledi. Bilgili, "İÜ kampüsü Süleymaniye ve Beyazıt arasında tampon bir bölge. Beyazıt Kulesi' nin 360 derecelik bir manzarası var. Rektörlük binası da muhteşem. Rektör fikrimizi olumlu karşıladı. Daha önceki rektör bu kadar pozitif yaklaşmayabilirdi" dedi.
Tarihi mekânların ilk aşamada sadece yabancı turistlere açılmasının mantıklı olduğunu ve güvenlik sıkıntısının yaşanmaması gerektiğini belirten Dr. Bilgili, gelecekteki hedeflerinin söz konusu mekânları iç turizme de açmak olduğunu ifade etti.

Taşbaşı: 2005'te açılacak
İstanbul Vali Yardımcısı Cumhur Güven Taşbaşı da, toplantıdan sonra bir alt komite oluşturularak İÜ'nün turizme açılması için çalışmaların başlatıldığını açıkladı. Taşbaşı, şunları söyledi: "Burası İstanbul'un en yüksek kulesi ve turistler için çok ideal bir yer. Kule, depreme karşı güçlendirilecek ve restore edilecek. Bu tarihi mekânları yılbaşından sonra turizme açmak istiyoruz. Cambridge ve Oxford üniversitelerine gittim. Bir turist olarak üniversitelerin içindeki tarihi mekânları rahatlıkla gezdim. Benim ülkeme gelen insanlar da rahatlıkla üniversitelerin tarihi mekânlarını gezebilmeli."

Centel: Kurallar uygulanacak
İÜ Rektörvekili Prof. Tankut Centel, üniversitenin iç turizme açılmasının mümkün olmadığını belirtti. Centel, "Biz türbana kapalıyız. Buralar kamusal alan. Uyulması gereken kurallar var. Bunları da uygulamakta kararlıyız. Yoldan geçen ve merak edenlerin girmesi söz konusu olamaz. Türbanlıları, poturluları dolduracak değiliz. Bu konuda bizim tavrımız çok açık" diye konuştu.
Turist Rehberleri Birliği Başkanı Şerif Yenen de binaların turizme açılmasının çok önem taşıdığını söyledi. Turistlerin her gittikleri yere adapte olmak istediklerini belirten Yenen, yüksek bir yerden tüm şehre adapte olmanın çok daha kolay olduğunu ifade etti. Yenen, "İÜ bu iş için özel bir birim kurabilir. Biz de yardıma hazırız" dedi.

Neo-rönesans stili rektörlük binası
Sultan Abdülaziz döneminde Harbiye Nezareti olarak 1866'da inşa edilen bina, neo-rönesans üslubunda yapılmış. 1933'te İÜ'ye tahsis edilen bina, 1999 depreminden sonra güçlendirildi ve o tarihten bu yana 'Bilim ve Sanat Merkezi' olarak faaliyetlerini sürdürüyor. Rektörlük makamı ve Basın-Halkla İlişkiler dışındaki tüm idari birimler binadan taşındı. Bugün binada nadir eserlerin bulunduğu kitaplığın yanı sıra sergi salonları ve bilimsel toplantıların yapıldığı iki salon bulunuyor.

255 yıllık kule
Osmanlı döneminde, İstanbul'da yangını görüp tulumbacılara haber vermek için kullanılan üç kule vardı. Bunlar Galata, İcadiye ve Beyazıt kuleleri. Galata 70 metre yüksekliğinde.
85 metreyle en yüksek kule olan Beyazıt Kulesi, 1749 yılında ahşap olarak inşa edilmiş. Yangın gözetleme kulesi olsa da, birçok kez yangın kurbanı olan kule, tekrar tekrar ahşaptan yapılmış. Padişah 2. Mahmut ise kuleyi tekrar yaptırırken kâgir olmasına karar vermiş. Dördüncü defa yapılan kule Osmanlı mimarisinin Batılılaşma özelliklerine göre yapılmış. Osmanlı barok ve ampir üslubunun özelliklerini taşıyan kuleye 256 basamakla çıkılıyor.
Nöbetçi, işaret, sepet ve sancak olmak üzere dört kattan oluşan kulenin 13 penceresinin her birinden İstanbul'un ayrı bir semti görülüyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/beyazit-kulesi-ve-istanbul-universitesi-rektorluk-binasi-turizme-aciliyor_21522.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!