Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Beydağ Barajı Umut Olmaktan Çıktı

İzmir’de 13 bin hektar tarım alanını sulaması planlanan Beydağ Barajı ödenek yetersizliği nedeniyle tamamlanamıyor. 10 yıl önce temeli atıla

NTV-MSNBCb>İzmir’de 13 bin hektar tarım alanını sulaması planlanan Beydağ Barajı ödenek yetersizliği nedeniyle tamamlanamıyor.

10 yıl önce temeli atılan barajda uzun süredir çalışma yapılamıyor. Sadece yüzde 14’lük bölümü tamamlanan baraj için bu yıl ayrılan pay ise sadece 1 milyar lira.
İzmir’in en verimli tarım alanlarının bulunduğu Ödemiş, Tire ve Beydağ’da susuzluk her geçen yıl daha da büyük sorun olmaya başladı. 18 bin 200 hektar tarım arazisinin bulunduğu Küçük Menderes Havzası’nda 1994’te temeli atılan Beydağ Barajı’ndaki çalışmalar ödenek yetersizliği yüzünden tamamen durdu.

1 MİLYAR ÖDENEK AYRILDI
2 trilyon 863 milyar lira ödenek ile 2001 yılında bütçeden en yüksek payı alan Beydağ Barajı için 2003 yılında sadece bir milyar lira ödenek ayrıldı. Geçimini tarımdan sağlayan bölge halkı ise üretimi sürdürmek için yıllar önce 50 metreden çıkardığı suyu şimdilerde 200 metre derinlikte arıyor. Büyük umutlarla temeli atan baraj ise artık halka birşey ifade etmiyor.

25 TRİLYON LİRAYA MAL OLACAK
1994 yerel seçimlerinden kısa bir süre önce dönemin Başbakanı Tansu Çiller ile Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın’ın katılımıyla temeli atılan barajın sadece tünel bölümleri tamamlanmış durumda. 1993’te 361 milyar liraya ihale edilen barajın bugünkü fiyatla 25 trilyon liraya mal olması bekleniyor. Ovada sulama için açılan 16 bin kuyunun yıllık tükettigi enerji miktarı ise 26 trilyon lira.

http://www.yapi.com.tr/haberler/beydag-baraji-umut-olmaktan-cikti_4701.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!