Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Beyoğlu Turizm Vadisi Olacak

Cihangir, İstiklal, Galata derken şimdi de Tarlabaşı gün yüzüne çıkıyor. Şimdilerde yerli ve yabancı yatırımcılar Beyoğlu'nda otele dönüştürebilecekleri bina arayışı içinde "Beyoğlu'na 1.5 milyar $ yatıracağım" diyen Adnan Polat'ın restore edeceği konutların birçoğunun Tarlabaşı'nda olduğu söylenirken, belediyenin çalışmaları da sürüyor.

Sabah Gazetesi/Hacer Gemici
Beyoğlu Turizm Vadisi Olacak

ihangir, İstiklal, Galata derken şimdi de Tarlabaşı gün yüzüne çıkıyor. Şimdilerde yerli ve yabancı yatırımcılar Beyoğlu'nda otele dönüştürebilecekleri bina arayışı içinde "Beyoğlu'na 1.5 milyar $ yatıracağım" diyen Adnan Polat'ın restore edeceği konutların birçoğunun Tarlabaşı'nda olduğu söylenirken, belediyenin çalışmaları da sürüyor.

İstiklal Caddesi, Cihangir, Talimhane'den sonra Tarlabaşı da İstanbul'a yeniden kazandırılıyor. Beyoğlu'nun otellerini bir araya toplayan Talimhane'nin hemen yanı başında duran, 'yoksul ve marjinal insanları barındıran' Tarlabaşı son aylarda başta turizm yatırımcıları olmak üzere bir çok kişinin gözdesi.

3 bin civarında bina var

Geçtiğimiz günlerde Beyoğlu'na 1.5 milyar dolarlık yatırım yapacağını açıklayan Polat Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Adnan Polat'ın, "Beyoğlu'nda bin 200 binayı yeniden yapılandıracağız, tarihi dokuyu bozmadan rezidans ve alışveriş merkezi haline getireceğiz" dediği binalar arasında Tarlabaşı'ndaki birçok tarihi binanın da olduğu ifade ediliyor. Son dönemin gözde semti Tarlabaşı ile Dolapdere arasındaüzerinde tarihi dokuyu barındıran 3 bine yakın bina bulunduğu dile getiriliyor. Dolapdere, Talimhane, Kalyoncu'yu içine alan bölgenin turizm alanı haline dönüştürülmesi için Beyoğlu Belediyesi tarafından yürütülen çalışmalar da hızlı sürüyor. Tarlabaşı'nda oturanların Belediye ile yenileme çalışmaları konusunda yüzde 90 anlaşmaya vardığı ve bazı binalarda yenileme karşılığında yarı yarıya paylaşım konusunda uzlaşmaya varıldığı söyleniyor. Yine Tarlabaşı'nda tarihi evleri alan ve restore eden yabancı isimlerden de bahsediliyor. Tüm bunlar arka arkaya sıralanınca da Beyoğlu'nun önümüzdeki yıllarda İstanbul'un yeni turizm vadisi olarak ön plana çıkacağı konuşuluyor. Birçok emlakçı tarihi bina peşinde koşan yatırımcıların kapılarını aşındırdığınıve kendine yer aradığını söylüyor. Semtte güvenlik sorunun çözülmesinin bu süreci daha da hızlandıracağı belirtiliyor. Şimdilik bu yenilenme hareketinde Cihangir önde gidiyor. Bu nedenle de Tarlabaşı'nda tarihi bir bina 250 bin YTL'den gidiyorsa, Cihangir'de benzer nitelikli bir bina 500 bin YTL hatta konumuna göre milyon dolara bile satılıyor. Günde 1 milyon kişinin ziyaret ettiği Beyoğlu'nda geçtiğimiz aylarda Pera Palas'ı alan İhsan Kalkavan restorasyon çalışmalarını sürdürürken, Beyoğlu AŞ'nin ve ünlü sinemacı Sinan Çetin'in semtte arka arkaya projeler ürettiği biliniyor. Bu arada Demirörenler'in İstiklal Caddesi üzerindeki alışveriş merkezi de hızla yükseliyor...

Vakko'dan Beyoğlu'na veda vitrini

1962 yılından bu yana Beyoğlu'nda bulunan ve neredeyse İstiklal Caddesi ile bütünleşen Vakko Beyoğlu'ndan çıkma kararını aldıktan sonra vitrinlerini veda mektubu ile donattı. 'Teşekkürler Beyoğlu' diye başlayan yazıda, "Vakko Türkiye'nin batılı anlamda ilk çağdaş moda merkezini 1962'de Beyoğlu'nda hizmete açmıştı. Bu elbette bir rastlantı değil. Çünkü İstanbul'da giyim kuşam geleneğinin tartışılmaz simgesi Beyoğlu'ydu... 44 yıl sonra Beyoğlu'nun tarihinde onurlu bir yerimiz olduğu için mutluyuz. Ve şimdi gelmiş geçmiş tüm Vakko Beyoğlu müşterilerini tek tek teşekkürlerle selamlıyoruz..." denilen yazı 'Hoşçakal Beyoğlu' diye bitiyor. Vakko'nun yerinde ünlü İspanyol hazır giyim firması Mango yer alacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/beyoglu-turizm-vadisi-olacak_48514.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Çuhadaroğlu S 50 Sistemi

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!