Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

İzinleri 5 Kat İçinmiş!

Beyoğlu'nun Boyu Uzuyor!

Arazi olarak büyük değer taşıyan bölgelerdeki 4-5 katlı binalar yıkılarak, yerlerine 2 katı uzunluğunda binalar yapılıyor. Bazı binalar da kaçak olarak göğe doğru yükseliyor!

Milliyet Gazetesi/Gürkan Akgüneş
Beyoğlu'nun Boyu Uzuyor!

stanbul'un gözde ilçesi Beyoğlu'nun göbeğinde aylardır herkesin gözü önünde kaçak ve ruhsata aykırı katlar yapıldığı ortaya çıktı. Riva isimli bir otel, kaçak olarak üç kat çıktı. İki yeni otel inşaatında da ruhsatın dışında katlar yapıldı. Bölgedeki bu kaçak katlara, bitirildiği takdirde milyonlarca dolar değer biçiliyor.

Sokakları trafiğe kapatılarak turizm için cazibe merkezine dönüştürülen ve çok sayıda otele evsahipliği yapan Taksim Talimhane bölgesindeki kaçak yapılaşmalar dikkat çekiyor. Talimhane'deki Riva Otel'de yürütülen ilginç inşaat faaliyeti bölgedeki kaçak yapılaşmanın boyutlarını da ortaya koyuyor. Aydede Caddesi'nde hizmet veren 8 katlı otelin çatısına çelik konstrüksiyonla 3 yeni kat daha çıkıldı. Herkesin gözü önünde yükselen katlara 2 ay boyunca müdahale edilmedi.

Otel Sahipleri: Hatalıyız
Bina statiğini de tehlikeye sokacak katların nasıl yükseldiğini sorduğumuz otel yetkilileri, gündüz saatlerinde bile çalışma yapılan inşaatı 2 ay önce belediyeden izinsiz olarak başlattıklarını belirterek, "Hatalıyız" itirafında bulundu. Otelin üstüne kafeterya yapmak için çalışma başlattıklarını belirten yetkili, "Gecekondu gibi yapmaya kalktık burayı. Bizim statiğimiz iyi, binamızın projesi de o şekilde yapıldı. Demirlerle kolay olduğu için hemen başladık inşaata. Kabahat bizim. Şimdi sökmeye başladık. Ne yapalım masrafımız gitti, yıkmaya başladık" dedi.

13 yıl önce inşa edilen iskânlı yapının üzerine çelikten ilave yapılırken inşaatın durdurulduğunu belirten Beyoğlu Belediyesi yetkilileri de yasal işlemlerin yapıldığını, mal sahiplerinin de ilaveleri söktüğünü belirtti.

Yıkıp, büyüttüler
Bu otele komşu olan Lamartin Caddesi'ndeki 16 ve 22 numaralı binalarda da ruhsatta belirtilen kat sınırına uyulmadığı tespit edildi. Caddede yıkılan 4-5 katlı yapıların yerinde yükselen ve 10'lu katlara ulaşan inşaatların yüksekliği bölgedeki kat yüksekliği sınırını da aştı. Belediye yetkilileri, Beyoğlu bölgesinin kentsel sit alanı olması nedeniyle kat yüksekliklerini Anıtlar Kurulu'nun belirlediğini, her iki inşaatta da ruhsata aykırı yerlerle ilgili tespitler yapıldığını ve işlemlerin devam ettiğini bildirdi.

Çatı onarımı diye başlamış
Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan da, sıfırdan yapılan binaların ruhsatlı olduğunu belirterek, "Yapılan inşaatların birçoğu Anıtlar Kurulu'ndan müsaadeli. Ama eğer bir usulsüzlüğü varsa, ölçümle iskâna geldiğinde zaten meydana çıkıyor" dedi.

Riva Otel'deki kat artırımının da kaçak olduğunu anlatan Demircan, "Çatısını onaracaktı güya. Ama üzerinde durduk, söküyor şu an. Riva'yı biliyorum ve takip ediyorum. Diğerlerine de bakarım, yasal olmayan bir şey varsa cezasını çeker" diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/beyoglunun-boyu-uzuyor_59298.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!