Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Beypazarı Turizmine Doğa Projesi Desteği

Doğa Derneği ve Beypazarı Belediyesi, Birleşmiş Milletler'in desteklediği yeni bir projeyle İnözü Vadisi'nde doğa turizmini geliştirmeye yönelik yeni girişimler başlattı. İnözü Vadisi’nin Türkiye’nin 184 önemli kuş alanından biri olduğunu vurgulayan proje yetkilileri, vadinin kayalıklarında, nesli tehlike altında olan küçük akbaba (Neophron

Hürriyet Gazetesi
Beypazarı Turizmine Doğa Projesi Desteği

Doğa Derneği ve Beypazarı Belediyesi, Birleşmiş Milletler’in desteklediği yeni bir projeyle İnözü Vadisi’nde doğa turizmini geliştirmeye yönelik yeni girişimler başlattı.

İnözü Vadisi’nin Türkiye’nin 184 önemli kuş alanından biri olduğunu vurgulayan proje yetkilileri, vadinin kayalıklarında, nesli tehlike altında olan küçük akbaba (Neophron percnopterus), bıyıklı doğan (Falco biarmicus) ve kara leylek (Ciconia nigra) kuluçkaya yattığını belirtti. Bu projeye BM kapsamındaki GEF Küçük Destek Programı’nın (SGP) katkı sağladığını ifade eden yetkililer şöyle konuştu:

"Doğa Derneği, İnözü Vadisi’nin doğal değeri ve zenginliği bilgisini tüm turistik tesislerle paylaşarak başladı. Eski konakları ile tanınan ilçede düzenlenen festival ve şenlikler, vadideki doğal yaşamın zenginliğinin tanıtılmasına ortam oluşturdu. Vadideki kuşları, bitkileri, kelebekleri anlatan renkli kartlar yörede hazırlanan tarhana, erişte gibi ürün paketlerine yerleştirildi. Ayrıca ilçedeki önemli el sanatlarından olan gümüş işçiliğine doğal yaşamdan da motifler kazandırıldı."

Bu yolla yöresel ürünlerin albenisi ve çeşitliliği artırılarak yöre insanına katkı sağlanırken, ziyaretçilerde de vadinin doğal yaşamı hakkında farkındalık yaratılması amaçlandığını ifade eden yetkililer ziyaretçileri doğaya yönlendirebilmek için İnözü Vadisi boyunca bilgilendirici panolar yerleştirildiğini belirtti.

Beypazarı doğa evi

İlçe merkezindeki tarihi çarşının içinde bir konağın Beypazarı Doğa Evi olarak düzenlendiğini ve 2008 yılı Nisan ayında açıldığını belirten proje yetkilileri, "Doğa Evi’ne ilçedeki doğa alanlarını ve burada yaşayan canlıları tanıtıcı panolar yerleştirildi, bir odası sürekli sunumların yapılacağı eğitim salonu olarak düzenlendi. Poster, broşür ve kartpostallar basıldı" dedi.

İki yıl boyunca ilçedeki yerel kılavuzlara, turizm bölümü öğrencilerine ve Ankara Rehberler Odası’ndaki profesyonel rehberlere uygulamalı eğitimler verildiğini vurgulayan yetkililer şöyle konuştu:

"Beypazarı Doğa Gezileri için Doğa Turizm Acentesi ile doğa temalı turlar başladı. 2009 yılı boyunca, ilçeye tur düzenleyen acentelerin rehberlerine, bölgedeki doğal alanların tanıtımı ve eğitim gezileri, tesis çalışanlarına teleskop kullanımı ve kuşları tanıtma becerisi eğitimleri devam edecek. Beypazarı, kültürel değerlerinin yanında eşsiz doğal zenginliğiyle ziyaretçilerini ağırlamaya devam ediyor."


http://www.yapi.com.tr/haberler/beypazari-turizmine-doga-projesi-destegi_62310.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!