Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Bıçak Kemiğe Dayandı, Beyaz Eşyaya Yüzde 7 Zam Yapıyoruz

Ana markaları Bosch, Siemens, Profilo ve Gaggenau ile Türkiye beyaz eşya pazarının yaklaşık dörtte birini elinde bulunduran BSH Ev Aletleri, doların son bir ayda yüzde 20'ye yakın değer kazanmasına bağlı artan maliyetler sebebiyle hazirandan itibaren fiyatlarına yüzde 5-7 oranında zam yapacak.

Zaman Gazetesina markaları Bosch, Siemens, Profilo ve Gaggenau ile Türkiye beyaz eşya pazarının yaklaşık dörtte birini elinde bulunduran BSH Ev Aletleri, doların son bir ayda yüzde 20'ye yakın değer kazanmasına bağlı artan maliyetler sebebiyle hazirandan itibaren fiyatlarına yüzde 5-7 oranında zam yapacak.

BSH İcra Kurulu Üyesi Ronald Grünberg, şirketin 2006 yılı hedeflerine ilişkin düzenlenen basın toplantısında, son yıllarda tüm dünyada çelik, bakır gibi hammadde fiyatlarının da ‘ikiye-üçe' katlandığını belirterek, “Bugüne kadar hakikaten çok ucuza aldınız. Çünkü bakır, çelik, plastik arttı; ancak biz bütün bu maliyetleri absorbe ederek bugüne kadar geldik. 2003'ten bugüne kadar bir kuruş hakiki zam yapmadığımızı söyleyebiliriz. Koç Grubu'nun da söylediği gibi artık bıçak kemiğe dayandı.” dedi.

Doların Yeni Türk Lirası karşısında şu anda yüksek bir seviyede bulunduğunu ve liranın bir miktar değerlenmesini tahmin ettiklerini belirten Grünberg, “Kurda yüzde 16-17 civarında bir ayarlama söz konusu oldu; ancak doların geri gitme ihtimalini yüksek gördüğümüz için hepsini zam olarak yansıtmıyoruz. Dolar kuru artmaya devam ederse temmuzda ikinci bir zam bekleyebilirsiniz.” dedi. Grünberg, yapılacak yüzde 5-7 civarındaki zammın, yerli ürünlere daha az, ithal ürünlere ise daha fazla yansıtılacağını kaydetti.

BSH Üst Yöneticisi Norbert Klein geçen yıl cirolarının 884 milyon, net kârlarının ise 55 milyon Euro'ya ulaştığını bildirdi. Türk beyaz eşya sektörünün ihracatının bir önceki yıla göre yüzde 8 arttığını, BSH'nin ise yılı yüzde 24'lük artışla tamamladığını açıklayan Klein, sektörün geçen yılı yüzde 3'lük büyümeyle kapattığını dile getirdi. Kuruluşundan bu yana toplam yatırımlarının 500 milyon Euro'yu aştığını, geçen yıl da 65 milyon Euro'luk yatırım gerçekleştirdiklerini bildiren Klein, “Çerkezköy fabrikalarımızı, yenisini eklediğimiz bulaşık makinesi fabrikası yatırımının da devreye girmesiyle, BSH Grubu'nun dünya çapında en büyük üretim merkezi konumuna yükseltmekten gurur duyuyoruz.” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bicak-kemige-dayandi-beyaz-esyaya-yuzde-7-zam-yapiyoruz_46020.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Çuhadaroğlu S 50 Sistemi

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!