Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

''Bilgi Toplumu Hedefi Boşlukta Kalmaktadır''

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), ulusal hedeflere varmanın bilim, teknoloji, Ar-Ge ve inovasyon alanlarına ayrılan mali kaynakları ve beşeri kapasiteyi önemli ölçüde artırıp, etkin kullanmaya bağlı olduğunu bildirdi.

yapi.com.tr / AA
''Bilgi Toplumu Hedefi Boşlukta Kalmaktadır''

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), ulusal hedeflere varmanın bilim, teknoloji, Ar-Ge ve inovasyon alanlarına ayrılan mali kaynakları ve beşeri kapasiteyi önemli ölçüde artırıp, etkin kullanmaya bağlı olduğunu bildirdi.

TİSK'den yapılan yazılı açıklamada, Türkiye'nin hızla kalkınmasına ve yüksek gelir grubundaki ülkelerin refah düzeyine erişmesine ilişkin iddialı ulusal hedeflerin bulunduğu belirtildi.

Bu hedeflere ulaşılmasının başta gelen şartının teknoloji alanında Türkiye'nin atılım gerçekleştirmesi olduğu aktarılan açıklamada, kalkınmada sıçrama sağlamanın ancak sanayideki üretim teknolojisinin ileri evrelere geçmesi, yenilikçilik, bunlara uygun eğitim altyapısı ve uluslararası rekabet gücü artışı ile mümkün olabileceği savunuldu.

Ulusal hedeflere varmanın bilim, teknoloji, Ar-Ge ve inovasyon alanlarına ayrılan mali kaynakları ve beşeri kapasiteyi önemli ölçüde artırıp, etkin kullanmaya bağlı olduğu anlatılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

''2011-2014 yıllarını kapsayan Türkiye Sanayi Stratejisi Belgesi, 'Türk Sanayiinin rekabet edebilirliğinin ve verimliliğinin yükseltilerek, dünya ihracatından daha fazla pay alan, ağırlıklı olarak yüksek katma değerli ve ileri teknolojili ürünlerin üretildiği, nitelikli iş gücüne sahip ve aynı zamanda çevreye ve topluma duyarlı bir sanayi yapısına dönüşümün hızlandırılmasını' amaç olarak belirlemiştir. Sanayi Strateji Belgesi'nin yanı sıra, araştırma geliştirme faaliyetlerinin milli gelirden aldığı pay, özel sektörün Ar-Ge harcamalarındaki payı ve araştırmacı sayıları konusunda hedefler ortaya konulması da önemlidir.''

Yakın zamanlarda TÜİK'in açıkladığı verilerin, teknolojideki gelişmelerin ulusal hedeflerle uyumlu olmadığına, çok daha güçlü ve hızlı davranmak gerektiğini gösterdiğine işaret edilen açıklamada, ''TÜİK verilerine göre, Ar-Ge harcamalarının milli gelirden aldığı pay 2000 yılında binde 4,8 iken, sınırlı bir artış göstermiş ve 2010 yılında ancak binde 8,4'e yükselmiştir. Anılan pay 2009 yılına göre azalmıştır. Bu durumda, Ar-Ge harcamalarının milli gelirden aldığı pay konusunda 2013 yılı için daha önceden konulan yüzde 2 hedefine ulaşılması imkansız olmasa bile, son derece zordur. 2023 vizyonu çerçevesinde belirlenen yüzde 3 hedefinin de geçerliliğini yitirmemesi, bu alanda uygulanacak kamu politikalarının etkinliğine, bir başka deyişle alınacak ek tedbirlere ve verilecek teşviklere bağlıdır'' denildi.

Özel sektör tarafından gerçekleştirilen Ar-Ge harcamalarının Gayri Safi Yurtiçi Hasıla'nın (GSYH) içindeki payının, 2010 yılında yüzde 41'den yüzde 45,1'e çıkarak önemli bir artış kaydettiği, buna karşılık kamu kesiminin ve yüksek öğretimin paylarının azaldığına dikkati çekilen açıklamada, TÜİK'in 2011 yılı Hanehalkı Bilişim Araştırması'nın da Türkiye'nin bilişim becerilerine sahip insan kaynağı açısından çarpıcı sonuçlar ortaya koyduğu anımsatıldı.

Açıklamada, 2011 yılı itibariyle Türkiye'de kadınların yüzde 63,1'i, erkeklerin ise yüzde 53,6'sının hayatında hiç bilgisayar kullanmadığı, kadınların yüzde 64,7'si ve erkeklerin yüzde 45,1'inin ise internetle tanışmadığı belirtilerek, ''Türkiye'nin yarısı bilgisayardan uzakken 'bilgi toplumu' hedefi de boşlukta kalmaktadır. Bu alanda hayat boyu öğrenme süreçleri ile hızlı bir yetişkin eğitimi programı uygulanmalıdır'' denildi.

ETİKETLER: kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/bilgi-toplumu-hedefi-boslukta-kalmaktadir_90537.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!