Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Bilim Adamları Şaşkın: Fay Hattında Ne Değişti?

Akyazı’da deprem bantının küçültülmesini bilim adamları ‘rant kaygısı’ olarak değerlendirdi.

Radikal Gazetesi
Bilim Adamları Şaşkın: Fay Hattında Ne Değişti?

kyazı’da deprem bantının küçültülmesini bilim adamları ‘rant kaygısı’ olarak değerlendirdi.

İstanbul Mimarlar Odası Başkanı Eyüp Muhçu: Fay hatları çevresindeki koruma bantları, arazinin jeolojik yapısı, depremselliği üzerinden belirlenir ve öyle kalır. Üzerinden 11 yıl geçtiği için Marmara Depremi’nin izlerini silerek, koruma bandını yeniden düzenlemek çağdışı bir yaklaşımdır. Bilimsel gerekçeler alt üst olur. Bu bölge birinci derece deprem bölgesidir. Bu kararda bölgedeki arsa sahiplerinin ve yatırımcılarının etkili olduğu nettir. Akıl işi değil.

Adapazarı Şehir Plancıları Odası Temsilcisi Oya Arapoğlu: Şaşırmadım, daha kötü kararlar da görmüştük. Bu ülkede fay hatları bile haritadan kayboldu. Böyle bir kararın alınması için bilimsel bir çalışma olması gerekiyorr. Marmara Depremi sonrası Bayındırlık Bakanlığı Afet İşleri Genel Müdürlüğü’nün çalışmaları sonucu fay hatları tespit edildi ve koruma bantları oluşturuldu. O koruma bandı ne oldu da daraltılıyor, hangi gerekçeyle; sorgulanmalı!  Bilimsellik nerede? Üzerinden 11 yıl geçti tehlike geçmiştir gibi bir anlayış söz konusu olamaz. 

İstanbul Şehir Plancıları Odası Başkanı Tayfun Kahraman:  Bu karar gösteriyor ki, taş üstünde taş almayan Sakarya, kimsenin umurunda değil. Benzer bir felaketin olması durumda yine aynı şeyler yaşanır. Bunun politik bir karar olduğu ortada, ama belediyenin buna karşı koyması gerekirdi. Ancak görünen o ki, kamu iradesi de kenti ranta mahkûm etmiş.  Doğayı değiştirebilir misiniz? İşte ancak böyle kâğıt üstünde. Doğa, umarım böyle bir şey yaşanmaz ama bunun intikamını alır. Gerekli bilgileri edindikten sonra  hukuk mücadelesine başlayacağız. 

İTÜ Maden Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Naci Görür: Deprem tehlikesinin yüksek olduğu yerlerden biri de  Sakarya, Adapazara’nın  bulunduğu fay hatlarından biridir. Fay hattının iki tarafında bulunan 10 kilometrelik her alan depremden etkilenebilecek alanlardır. 75, 20 metre  rakamları ise  zaten koruyucu özelliği olmayan rakamlardır, gerçekçi ve bilimsel değildir.

İstanbul Üniversitesi Jeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Oğuz Gündoğdu: Marmara  depreminden  hemen sonra yapılaşma başlayınca koruma alanı adlı çalışmalar başlatıldı. Böyle bir çalışma,  bilimsel bir yaklaşım  değil. 75 metreyi, 20 metreyi neye göre karar verilmiştir? O günden bugüne ne değişti? Böyle bir karar vermek için yerin altını görmek için jeolojik araştırmalar yapılandırması lazım.  Akyazı bir çok fayın keşişme noktasıdır.  Kuzey Anadolu Fay Hattı ve ayrıca Kuzey Anadolu’nun güney kolu ‘gemlik.İznik’ kolu da burdan geçmektedir.  ‘Fay mı kapandı’ ki yerleşimler fay hatlarının bu kadar yakın alanlarına yapılıyor?

‘20 metre yeterlidir’

Hacettepe Üniversitesi Doğal Afetler Araştırma ve Uygulama Merkezi  Müdürü Prof. Dr. Erçin Kasapoğlu: Bu koruma alanları için alınan rakamlar her bölge için,  fay hattının kırılma yönüne ilişkin olarak değişiklik göstermektedir. Sakarya bölgesi için alınan 20 metre kararı minimum bir rakamdır ve yeterlidir. (Radikal)

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/bilim-adamlari-saskin-fay-hattinda-ne-degisti_80072.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!