Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

'Fay Raporu Yerel'

Akyazı’da yaklaşık 2.8 kilometrelik fay hattı koruma bandının 150 metreden 20 metreye düşürülmesi geniş yankı uyandırırken, izni veren Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı, bu yöndeki raporun kendilerine belediye tarafından gönderildiğini ve uygun görülüp onaylandığını açıkladı. Akyazı Belediyesi ise uygulamanın Akyazı’ya özgü

Radikal Gazetesi
'Fay Raporu Yerel'

Sakarya’nın Akyazı ilçesinde üç mahalle, yaklaşık 2.8 metrelik fay hattının çevresinde kurulu. FOTOĞRAF: ZAFER TOKUŞ / DHA

Başbakanlık Afet İşleri Genel Müdürlüğü, Akyazı'daki fay hattı koruma hattının 150 metreden 20 metreye indirilmesi kararını sahiplenmedi: Belediye başvurunca teknik rapor istedik. Yollanan rapor uygun görülüp onaylandı

Akyazı’da yaklaşık 2.8 kilometrelik fay hattı koruma bandının 150 metreden 20 metreye düşürülmesi geniş yankı uyandırırken, izni veren Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı, bu yöndeki raporun kendilerine belediye tarafından gönderildiğini ve uygun görülüp onaylandığını açıkladı. Akyazı Belediyesi  ise uygulamanın Akyazı’ya özgü olmadığını savundu.

Radikal’in manşetten duyurduğu, birçok gazetenin de geniş yer verdiği haberde, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın, Sakarya’nın Akyazı ilçesinde 17 Ağustos 1999 Marmara depreminin ardından fay hattına 150 metrelik uzaklığa ev yapılmamasına yönelik imar yasağını 20 metreye düşürdüğü yer almıştı. Yasağın daraltılma gerekçesi de mağdur olan vatandaşların bu yöndeki istekleriydi.

Açıklama yaptı

Haber üzerine Başbakanlık Basın Merkezi’nin internet sitesine konulan açıklamada, şöyle denildi:

“Akyazı Belediyesi’nin, Afet İşleri Genel Müdürlüğü’nün 17 Temmuz 2000 tarihli 150 metre genişlikte 2 km. uzunluktaki koridoru, tampon bölge olarak belirleyen kararına yapılan itirazlar üzerine yaptığı çalışmalarla ilgili olarak başvurusu olmuş ve 26.04.2010 tarihli yazımızla böyle bir çalışmanın hangi bilimsel araştırma ve incelemeleri kapsaması gerektiği ayrıntılı bir şekilde anlatılmış ve ilgili Belediye de bu doğrultuda hazırlattığı raporu Başkanlığımıza sunmuştur.

Başkanlığımız teknik elemanlarınca yerinde yapılan inceleme ve çalışmalarla Belediye Başkanlığı’nca hazırlattırılan rapor teklifleri uygun görülerek, 150 metrelik genişliğinin 20 metresi uygun olmayan alan, 130 metrelik kısmının da önlemli alan olarak imar planlarına işlenmesine yönelik teknik rapor,  Fen Kurulu tarafından onaylanmıştır.”

Aynı haberde, Akyazı Belediyesi tarafından özel bir şirkete yaptırılan çalışmada, bölgede 10 yıl içinde 6 büyüklüğündeki deprem riskinin de yüzde 83 olarak çıktığı da yer almıştı. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı açıklamasında bu çalışmanın da  kendilerine ait olmadığını vurguladı.

Belediye: Genel uygulama

Akyazı Belediye Başkanı Yaşar Yazıcı ise, yaptığı yazılı açıklamada, “Bu uygulamanın, 2003’ten itibaren mülga Afet İşleri Genel Müdürlüğü  ve 2010 Ocak ayından itibaren Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı tarafından bilimsel araştırma ve incelemelerle elde edilen veriler sonucunda, ülkemiz ve Kuzey Anadolu Fay Hattının değişik bölgelerinde yapılan genel bir uygulama olduğu hususunu bilgilerinize rica ederim. Uygulama Akyazı’ya mahsus bir uygulama değildir” dedi. (Radikal, dha)

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/fay-raporu-yerel_80136.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!