Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Bilim İnsanından Çok Tartışılan Deprem Açıklaması!

Dokuz Eylül Üniversitesi Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi tarafından TÜBİTAK’ın 4 milyon lira destek verdiği proje kapsamında 60 bilim insanı, 4 yıl boyunca İzmir’in zeminini araştırdı.

yapi.com.tr
Bilim İnsanından Çok Tartışılan Deprem Açıklaması!

Merkezin müdürü Prof. Dr. Zafer Akçığ, “İzmir’de bir yöre var. Orada kat adedinin ya 6 ya da 12 olması lazım. 10 katlı bir bina oradaki depremde yıkılır ama 12 kat yıkılmaz” dedi. Habertürk'ün haberine göre, Prof. Akçığ, “Yerin adını vatandaşı ürkütmemek için söylemeyeceğim. O yörede yapılması gereken apartmanların kat adedinin ya 6 ya da 12 olması lazım. Sadece 6 ve 12 katta olan binalar deprem sırasında rezonansa (zemin titreşimi) girmiyor ve bina o sayede kurtarıyor. O bölgede en az bine yakın bina var ve büyük çoğunluğu bu kat yüksekliğinde değil. Şiddetli bir depremde burası kesin yıkılır” diye konuştu.

‘Bu görüş havada kalır’

Akçığ’ın görüşüne ise bazı bilim insanları karşı çıktı. Prof. Dr. Naci Görür, “Yıkılacak binanın katla ilgili olduğuna inanmak zor. İyi bir zemin yapılıp malzeme kullanıldıysa kaç kat olduğu önemli değil” ifadesini kullandı. Prof. Dr. Ülben Ezen ise “6 ve 12 kat olan binalar yıkılmaz, diğerleri yıkılır diye bir şey söylemek yanlış olur. Çünkü depremin büyüklüğünü bilemiyoruz. Ben bu görüşe katılmıyorum, havada kalır” yorumunu yaptı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bilim-insanindan-cok-tartisilan-deprem-aciklamasi_125144.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!