Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Bilimsel Araştırma Destekleri 'Bina Onarımına' Harcandı

Sayıştay Başkanlığınca, bazı üniversitelere bilimsel araştırma projelerinin desteklenmesi amacıyla tahsis edilen ödeneklerin, bina bakım onarımı, İngilizce dil eğitimi, laboratuvar yapımı gibi amaç dışı kullanıldığı tespit edildi.

yapi.com.tr/AA
Bilimsel Araştırma Destekleri 'Bina Onarımına' Harcandı

Sayıştay'ın "2016 Yılı Dış Denetim Genel Değerlendirme Raporu"ndan derlenen bilgilere göre üniversitelere yönelik bilimsel araştırma projelerine ilişkin desteklerin kullanımında aykırılıklar görüldü.

Üniversiteler tarafından yürütülen bilimsel araştırma projeleri kapsamındaki faaliyetlerin başta Yükseköğretim Kanunu olmak üzere çeşitli yasal düzenlemelere tabi olduğu hatırlatılan raporda, her üniversitenin belirlenen hükümler doğrultusunda bilimsel araştırma projesine yönelik çalışmalarını çıkardıkları yönergeler doğrultusunda sürdürdüğü ifade edildi.

Raporda, Sayıştayın denetimleri sonucunda mevzuat hükümlerine aykırı olarak bilimsel araştırma projelerinin desteklenmesi amacıyla tahsis edilen ödeneklerin "akademik personel ve öğrencilerin İngilizce dil kursuna gönderilmesi, laboratuar yapım işinin finanse edilmesi, ihtiyaç duyulan başka bir hizmet veya malın alınması, bina bakım onarımının yapılması, kongre projelerinin finansmanında kullanılması" gibi amaç dışı harcamalarda kullanıldığının tespit edildiği kaydedildi.

Bilimsel araştırma projelerine ait ara ve sonuç raporlarının teslim edilmediği veya geç teslim edildiğinin görüldüğünün de altı çizildi. Raporda, bazı borç bakiyeleriyle, alacak bakiyeleri arasında denklik olmadığına dikkat çekildi.

Bazı bilimsel araştırma projelerinde, proje süresinin bitmesine ve ek süre de alınmamasına rağmen harcamada bulunulmaya devam edildiğine işaret edilen raporda, "Desteklenen projeler kapsamında edinilen taşınırların projenin sona ermesinin ardından taşınır sistemine dahil edilmediği ve proje yöneticisinin zimmetinde bırakılması nedeniyle diğer personelin kullanımına imkan verilmediği görülmüştür." tespitinde bulunuldu.

Raporda, bilimsel araştırma projeleri sonuçlarının kamu idaresi faaliyet raporlarında yer almadığı ve internet sayfasından kamuoyuna duyurulmadığı belirtilerken, iptal edilen projelere ilişkin belirlenen mali yaptırımlar ile 3 yıl boyunca aynı yürütücülere proje verilmemesi gibi kuralların uygulanmadığının da tespit edildiği bildirildi.

"Tamamlanmamış projeler bitirilmiş kabul edilmiş"

Projelerin çıktılarına ilişkin herhangi bir takip veya izleme yapılmadığı ifade edilen raporda, "Bilimsel araştırma projeleri kapsamında ayrılan ve özel hesapta izlenmesi gereken tutarların önce Strateji Daire Başkanlığının banka hesabına alınıp, bu hesap üzerinden de proje özel hesabına aktarıldığı, mevzuata aykırı bu işlem dolayısıyla özel hesaba aktarımı yapılan tutarların miktarı konusunda tutarsızlıklara sebep olunduğu" yönünde değerlendirmede bulunuldu.

Öte yandan denetimlerde proje mevzuatına göre başarıyla tamamlanmamış projelerin bitirilmiş kabul edilerek kapatıldığının da tespit edildiği kaydedildi.

Raporda, "Bilimsel araştırma projesi kapsamında üniversiteler tarafından verilen desteklere ilişkin mevzuata aykırı uygulamaların giderilerek söz konusu projelerin işlevsel hale getirilmesi kamu kaynaklarının etkin ve verimli kullanılması adına önem arz etmektedir." ifadelerine yer verildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bilimsel-arastirma-destekleri-bina-onarimina-harcandi_161641.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!