Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Sayıştay Buldu: İstanbul'da Bir Hayalet Müze!

Sayıştay Vakıflar 2015 raporunda kuruluşa ait 12 vakıf müzesinden birinin aslında hiç var olmadığını saptadı.

yapi.com.tr
Sayıştay Buldu: İstanbul'da Bir Hayalet Müze!

ANKA'nın haberine göre, Sayıştay'ın 2015 Vakıflar Genel Müdürlüğü denetim raporuna göre, Vakıflar Genel Müdürlüğünün merkez ve taşra teşkilatı bünyesinde 12 vakıf müzesi var.

Ancak söz konusu müzelerin 9 tanesinin açık olduğu, İstanbul’da açık olarak görülen Kilim ve Düz Dokuma Yaygılar Müzesi ile Türk İnşaat ve Sanat Eserleri Müzesinin uzun süredir kapalı olduğu ifade edildi.

Rapora göre, İstanbul Vakıflar 2. Bölge Müdürlüğü bünyesinde açık olarak görülen Özbekler Tekkesi Müzesi ise aslında hiç açılmayarak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına tahsis edildi ve hali hazırda İstanbul Araştırma ve Eğitim Vakfınca (İSAR) kullanılıyor.

"Hayalet müze" Sayıştay raporuna şu satırlarla yansıdı:

"Vakıflar Genel Müdürlüğü bünyesinde... toplam 9 (dokuz) adet müzenin açık olduğu, Performans Programında İstanbul Vakıflar 1. Bölge Müdürlüğü bünyesinde açık olarak görülen Kilim ve Düz Dokuma Yaygılar Müzesi ile Türk İnşaat ve Sanat Eserleri Müzesinin uzun süredir kapalı olduğu, İstanbul Vakıflar 2. Bölge Müdürlüğü bünyesinde açık olarak görülen Özbekler Tekkesi Müzesinin de aslında hiç açılmadığı, Tekkesinin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına tahsis edildiği ve hali hazırda İstanbul Araştırma ve Eğitim Vakfınca (İSAR) kullanıldığı, müzenin açılamadığı ifade edilmiştir. Buna göre, Vakıflar Genel Müdürlüğünün mevcut müze sayısı 9 olmasına rağmen bu sayının VGM 2015 Performans Programında 12 adet olarak yer aldığı ve hatalı olduğu anlaşılmaktadır..."

Hayalet müze önce soyulmuş

Gazeteci Murat Bardakçı, 10 Mart 2013 tarihli Habertürk gazetesinde yer alan köşeyazısında Milli Mücadele döneminde Anadolu'ya gizli silah sevkiyatının merkezlerinden biri de olan Özbekler Tekkesi'nin kısa tarihçesini ve bugün karşı karşıya bulunduğu sorunları ele almış ve şu satırlara yer vermişti:

"Tekkenin şeyhlerinin soyundan gelen ve Amerika'nın önde gelen müzik yapım şirketlerinden Atlantic Recors'un sahibi Ahmet Ertegün, 2006'daki ölümünden önce, Boğaz sırtlarındaki 17 dönüm arazinin üzerindeki 21 odalık muhteşem mekânı 'müze dışında herhangi bir amaçla kullanılmaması' şartıyla büyük paralar harcayarak restore ettirdi ve Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne devretti. Ertegün'ün avukatları ile Vakıflar arasında imzalanan bir protokolle de tekkenin müze yapılması işi resmiyet kazandı.

...Vakıflar Genel Müdürlüğü, protokolün ardından, 2008'de, tekke şeyhlerinin soyundan gelenlerin elinde bulunan ve aileye ait olan ikiyüzden fazla tarihî eseri 'müzeye koyacaklarını' söyleyerek ayrı bir protokolle bağış olarak aldılar. Eserler, tekkenin restore edilen bölümüne yerleştirildi, binaya bir müdür ile korumalar tayin edildi ve tekke 2011 Ekimi'nin ilk haftasında soyuldu! Hırsızlar elyazması Kur'anlar ile çok sayıda fermanı ve en önemli hattatların elinden çıkma levhaları çaldılar. Çalınan eserlerin bir kısmı daha sonra bulundu ama bazılarının izine ulaşılamadı...

...Özbekler Tekkesi sadece sanatçılar ve bilim adamları yetiştirmedi, şeyh ailesinden de tanınmış birçok isim çıktı...

Meselâ, Lozan görüşmelerine Ankara'nın hukuk müşaviri olarak katılan, daha sonra Türkiye'nin Washington Büyükelçiliği'ni yapan, cenazesi 1946'da Missouri gemisi ile İstanbul'a getirilen ve ismi tekkenin bulunduğu sokağa verilen Münir Ertegün, Özbekler'in meşhur şeyhi İbrahim Edhem'in torunu idi ve tekkeye defnedildi. Onun oğlu ve Amerika'nın önde gelen müzik yapımcılarından olan Ahmet Ertegün'ü de New York'ta 2006'da vefat edince dedelerinin yanına, Özbekler Tekkesi'ne defnettiler..."

http://www.yapi.com.tr/haberler/sayistay-buldu-istanbulda-bir-hayalet-muze_151390.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!