Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Bilirkişi: ‘Kusurlu’ Sel

Halkalı’da 9 Eylül 2009’da yoğun yağış sonucu yaşanan selde Pameks Giyim Sanayi Anonim Şirketi’nin servis aracı olarak kullanılan kamyonetinde 8 kadının boğularak yaşamını yitirmesi ile ilgili hazırlanan bilirkişi raporu tamamlandı. Doğal afet “asli derecede kusurlu” fabrika sahibi ve yöneticisi “ikinci derecede kusurlu”, minibüs sürücüsü ise

Cumhuriyet Gazetesi
Bilirkişi: ‘Kusurlu’ Sel

Halkalı’da 9 Eylül 2009’da yoğun yağış sonucu yaşanan selde Pameks Giyim Sanayi Anonim Şirketi’nin servis aracı olarak kullanılan kamyonetinde 8 kadının boğularak yaşamını yitirmesi ile ilgili hazırlanan bilirkişi raporu tamamlandı. Doğal afet “asli derecede kusurlu” fabrika sahibi ve yöneticisi “ikinci derecede kusurlu”, minibüs sürücüsü ise “kusursuz” bulundu.

Bakırköy 4. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya tutuksuz sanıklar Mehmet Cevdet Karahasanoğlu, Ferit Göncü ve Mehmet Oğur katıldı. Maktül Fikriye Özentürk’ün otopsi raporunun beklenmesine karar veren mahkeme, sanıkların yurtdışına çıkış yasağının kaldırılması talebini reddetti.

İnsan taşımaya uygun değil ama

Rapor, bilirkişiler İş Hukuku ve Sosyal Güvenlik Uzmanı İdris Akcan, Makine Mühendisi İş Güvenliği Uzmanı Yasin Yavuz ve İnşaat Mühendisi İş Güvenliği Uzmanı Hasan Uyanık tarafından 4 Mart 2010’da hazırlandı. Araçta yeterli havalandırma sisteminin olmadığının anlatıldığı raporda aracın personel taşımaya uygun olmadığı vurgulandı. Raporda, doğal afetin ciddi oranda etkisinin bulunduğu belirtilerek, “Meydana gelen doğal afetin asli derecede 8’de 4 oranında kusurlu olduğu, sanık Karahasanoğlu’nun tali derecede 8’de 3, sanık Göncü’nün tali derecede 8’de 1 oranında kusurlu bulunduğu, sanık Oğur’un kusursuz olduğu” anlatıldı. Sanıkların 3 yıldan 15 yıla kadar hapsi isteniyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bilirkisi-kusurlu-sel_77701.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!