Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Bilirkişi Salda’yı İnceledi, Gözler Verilecek Kararda

Salda Gölü’nde, keşif ve bilirkişi incelemesi yapıldı. Salda Gölüme Dokunma Platformu Sözcüsü Şakar, “İncelemeye bakanlık avukatları da katıldı ve bizlere projede değişiklik yapıldığı söylendi.” dedi.

yapi.com.tr
Bilirkişi Salda’yı İnceledi, Gözler Verilecek Kararda

Salda Gölü Millet Bahçesi Projesi'nin içinde yer aldığı alanda 6 Temmuz Pazartesi günü keşif ve bilirkişi incelemesi yapıldı. Burdur Yeşilova’da yaşayan beş yurttaşın, Salda Gölü ÖÇKB Çevre Düzeni Planı, Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı ve Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planına karşı açtığı davada, Isparta Bölge İdare Mahkemesi’nin kararı üzerine dün bilirkişi heyeti göle geldi.

BirGün’den İsmail Arı’nın haberine göre; Salda Gölü Koruma Derneği Başkanı ve Salda Gölüme Dokunma Platformu Sözcüsü Gazi Osman Şakar, CHP Milletvekilleri ile yurttaşların ellerinde dövizleriyle katıldığı keşif ve bilirkişi incelemesinden sonra konuştu. Şakar, “İncelemeye Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın görevlileri ve avukatları da katıldı. Bakanlık yetkilileri bize ‘Projede, göl kenarındaki yapılara ilişkin değişiklik yapıyoruz’ açıklamasında bulundu.” dedi.

Projeyle yılda 1.5 milyon kişinin bölgeye gelmesinin hedeflendiğini söyleyen Şakar, şöyle konuştu: “Kumsal ve göl büyük orada zarar görür. Hayvanlar bile gölden yeterince yararlanamaz. Yetkililere, göl kenarına millet bahçesi yapılmasıyla buradaki kurdun, kuşun ve balıkların zarar göreceğini anlattım. Gölün kenarına millet bahçesi yapılması gölün ölüm fermanıdır.”

Keşif ve bilirkişi incelemesine katılan CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker, şu bilgileri verdi: “İncelemede önce davacı tarafı temsilen konuyla ilgili avukatlarımız görüşlerini bildirdi. Bakanlık tarafı ise savunmasını gerçekleştirdi. Bakanlığın avukatları avukatlarımızın yönelttiği sorulara cevap vermedi. Ölçümler yapıldı ve tutanak altına alındı. Bunda sonrasına hakim heyeti karar verecek. Buna göre biz de tekrar bir yol haritası çizeceğiz. Ayrıca projede değişiklik yapıldığı için yapılan ihalenin geçerliliği de kalmamış oldu ve o nedenle Salda Gölü’ne zarar veren bu şirketle yapılan ihale de iptal edilmeli.”

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bilirkisi-saldayi-inceledi-gozler-verilecek-kararda_180795.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!