Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Salda Gölü’nde Bilirkişi Raporu Öncesi ‘Millet Bahçesi’ Hazırlığı

Salda Gölü'nde, yargının vereceği bilirkişi kararını beklemeden 'Millet Bahçesi' projesi için çalışmaların başladığını belirten Burdur Milletvekili Mehmet Göker, “Bu acelecilik nedir, neden yargı kararı beklenmiyor? dedi.

yapi.com.tr
Salda Gölü’nde Bilirkişi Raporu Öncesi ‘Millet Bahçesi’ Hazırlığı

Salda Gölü’ne yapılmak istenen ‘Millet Bahçesi’ projesi için çalışmalar hızlandı. ‘Millet Bahçesi’ yapımı ihalesini 21 milyon 770 bin liraya alan Güngör Tarım İnşaat Şirketi tarafından bölgedeki çam ağaçlarının bulunduğu alana duş, tuvalet kabinleri ile bungalov tipi yapılar konuldu.

Sözcü’den İsmail Akın’ın haberine göre; devam etmekte olan bir yasal süreç olduğunu hatırlatan CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker, şöyle konuştu: “Salda Gönüllüleri Derneği bu projenin iptali için dava açtı. Bunun içinde bilirkişi bekliyoruz. Corona virüsü salgını nedeniyle bu yasal süreç bir miktar ertelenmişti.  Şimdi açıldı mahkemeler. Bilirkişinin gelip bu olayı karara bağlaması lazım. Ancak bakanlık her zaman olduğu gibi yine bir acelecilik içerisinde. Yargının vereceği kararı beklemeden şantiye üzerinden kurulum gerçekleştirerek ufak tefek işler yapmaya başladı. Yine belediye sınırlarının haricindeki bölgelerde ise yapılaşma söz konusu.”

 

 

Göker, Yeşilova Belediyesi’nin izin vermemesine rağmen, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan alınan özel izinlerle yapılaşma çalışmalarına başlanmasının manidar olduğunu söyledi.

Şantiyenin bulunduğu alana duş, tuvalet kabinleri ile bungalov tipi yapılar konulduğuna dikkat çeken Salda Gölüme Dokunma Platformu Dernek Başkanı Gazi Osman Şakar da şu açıklamayı yaptı: “Salda Gölü kapalı bir havza.  Her türlü kirliliği içine alıyor ama boşaltamıyor. Örneğin 100 yıl önceki kirlik halen gölün içerisinde duruyor. Bundan sonra yapılan kirlikte gölün içerisinde kalacak. Bundan dolayı gölün ömrü azalacak. Gölün bizden sonraki insanlara kalması için Isparta Bölge Mahkemesi'nde projenin iptali için bir dava açtık. O davada keşif kararı verilmişti. Ancak salgından sonra ara karar ertelendi. Mahkeme devam ediyor. Şu an keşif yapılmasını bekliyoruz. Bilirkişi gelip inceleme ve gözlem yapacaklar. Mahkemede ona göre karar verecek. Neden mahkeme kararı beklenmiyor. Yapılaşma bir an önce durdurulmalı.”

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/salda-golunde-bilirkisi-raporu-oncesi-millet-bahcesi-hazirligi_180334.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!