Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Bilkont’a İflas, 10 Şirkete Devam Kararı

10 şirketin iflasını 1 yıl süreyle ertelemeyi başaran Kemal Şahin, holdingin son dönemlerde umut kapısı olan inşaat şirketi Bilkont’un iflasını ise erteletemedi.

Milliyet Gazetesi
1 Bilkont’a İflas, 10 Şirkete Devam Kararı

Türkiye’deki tüm girişimcilere örnek gösterilebilecek kadar örnek bir hikâyeye sahip olan, hatta iş hayatındaki başarısının ilk örneklerini ortaya koyduğunda Amerika’daki ‘Dünyayı Yönetenler Kulübü’ olarak bilinen ‘Enterpreneur of the Year Institute’e üye kabul edilen Şahinler Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Şahin’in özellikle 2001 kriziyle başlayan düşüş hikâyesinde en son sayfalardan biri 25 Şubat’ta yazıldı.

12 bin çalışan ve 46 şirketle ayakta kalmak için son birkaç yıldır çaba gösteren Şahin’in biri inşaat, toplam 11 şirketi için iflas istenmişti. Kemal Şahin, 11 şirketin iflasını erteletmek için 22 Ağustos 2008 tarihinde Bakırköy 3. Asliye Ticaret Mahkemesi’ne başvurmuştu.

İflaslar 1 yıl süreyle ertelendi

Mahkemenin 25 Şubat 2010 tarihinde vardığı karar,  ilginç bir sonucu da ortaya çıkardı. 
Bu nedenle 10 şirketin iflas erteletme talebi kabul edilirken, erteletme talebi reddedilen tek şirket ise Şahinler Holding’in çıkışı yakalamak için son yıllardaki en önemli atılımlarından biri olan Bilkont İnşaat oldu.
Bakırköy 3. Asliye Ticaret Mahkemesi’nin verdiği karara göre, 25 Şubat 2010’dan geçerli olmak kaydıyla 10 şirketin iflası 1 yıl süreyle ertelendi.

Kayyumlar Görevde

Bakırköy 3. Asliye Hukuk Mahkemesi’nin aldığı diğer kararlara göre dava sırasında alınan ihtiyat kararları ise geçerliliğini koruyacak. Her bir şirketin yönetim kurulu görevlerine devam ederken daha önce kayyum olarak atanan hukukçu Metin İşsever, yeminli mali müşavir Mehmet Eser ve iktisatçı Prof. Haluk Sümer de görevlerini sürdürecek.

1 Milyar Dolarlık İnşaat Umut Kapısıydı

İflas erteleme talebi reddedilen Bilkont İnşaat,  1996 yılında kuruldu. İnşaat taahhüt alanında faaliyet gösteren Bilkont, kısa sürede holdingin gözde şirketlerinden biri haline geldi. Tekstilin yanı sıra turizmde de faaliyet gösteren holding, bu alandaki faaliyetlerinde darboğaza girince Bilkont İnşaat ile son yıllarda inşaat sektörüne odaklandı.
İstanbul Beylikdüzü’nde alışveriş merkezi ve 3 kuleden oluşan 1 milyar dolarlık proje, grubun darboğaza girdiği dönemde en büyük umuduydu. 74 bin metrekarelik bir arazi üzerinde hayata geçirilecek olan projenin alışveriş merkezi 100 bin metrekare, konut ve ofis katları ise 70 bin metrekarelik inşaat alanına sahip olacaktı.

Başbakan Merkel '20 Müthiş Türk' Arasında Gösterdi

Şahinler Holding’in geçmişi 1982 yılına uzanıyor. Kemal Şahin’in Almanya’da kurduğu Santex Moden’in ardından Türkiye’de temellerini attığı Konteks şirketi, kısa sürede yılda 50 milyon parçanın üzerinde hazır giyim ürünü üretip bunu Avrupa ve Amerika’ya pazarlamaya başladı. Alman Textil Wirtschaft dergisinin ‘Dünyanın En Büyük Tekstil Sanayicileri’ listesinde 18. sırada gösterdiği holding, Çin’den Bulgaristan’a kadar 15 ülkede tekstil ağı ördü.

150 milyon TL’lik borcu var

Turizm sektörüne  ‘Club Mega Saray’, enerji sektörüne ise Şahinler Enerji ile girdi. Ana sektöründeki odak noktasından giderek uzaklaşan Kemal Şahin, enerji ve turizm halkalarına bir de Teyvaş ile toplu yemeği ekledi. 25 yıl gibi kısa sayılabilecek bir süreçte 1.5 milyar dolarlık bir holding yaratan Şahin’in girişimleri, ABD ve Avrupa’nın da dikkatini çekti. Şahin, Amerika’daki ‘Dünyayı Yönetenler Kulübü olarak bilinen Enterpreneur of the Year Institute’ye kabul edilen ilk Türk olurken, Avrupa’da ‘Onur Girişimcisi’ olarak ödellendirilmiş ve Almanya Başbakanı Merkel’i nde ‘20 Müthiş Türk’listesine girmişti.

Şahinler Holding’in özellikle 1994 ve 2001 ekonomik krizlerinin yanı sıra kurumsallaşmayı başaramaması şu anda girdiği 80 milyon TL’si bankalara olmak üzere, 150 milyon TL’lik borcunun ana nedeni olarak gösteriliyor.

İflas ertelenmesi kabul edilen şirketler

Teyvaş Toplu Yemek
Belteks Tekstil
Şahinler Mensucat
San-tur Turizm
Koton Klup Konfeksiyon
Moda Vizyon Tekstil
Santeks Moda Tekstil
Şahinler Enerji Üretim
Konteks Konfeksiyon İmalat
Bilkont Dış Ticaret

http://www.yapi.com.tr/haberler/bilkonta-iflas-10-sirkete-devam-karari_77623.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • iflas eden kapatsın kardeşim. milletin çoluk çocugu var.kendileri lüks yaşarken iflas yok ta çalışana mı var YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!