Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

'Bina Güçlendirme 29 Bin Hayat Kurtarır'

Deprem mühendisleri hesapladı: 7.0'den büyük deprem, İstanbul'da binalar güçlendirildikten sonra olursa can kaybı 31 bin 521'den 2 bin 442'ye düşer.

Milliyet Gazetesi/Serhat OĞUZ
'Bina Güçlendirme 29 Bin Hayat Kurtarır'

oğaziçi Üniversitesi Deprem Mühendisliği Anabilim Dalı uzmanları Prof. Dr. Atilla Ansal ve Prof. Dr. Mustafa Erdik'in İstanbul'da olası 7.0'den büyük bir deprem için hasar senaryoları üzerine yaptığı çalışmaya göre, "binaların güçlendirilmesi durumunda", yıkılacak bina sayısı 23 bin 291'den 1471'e, can kaybı ise 31 bin 521'den 2 bin 442'ye düşecek.

Yük kapasitesi artırılmalı
Prof. Dr. Ansal, İstanbul'daki binaların dayanıklılığı hakkında net verilere sahip olunmadığını, bazı bölgelerdeki mevcut verilere ve İstanbul'daki bina ve kat sayısına göre tahmini senaryo oluşturulduğunu söyledi. Prof. Dr. Ansal 7.0'den büyük bir deprem sırasında bu tahmini veriler üzerinden olası kayıpları hesap ettiklerini, bunun üzerinden binalardaki güçlendirme çalışmalarının ne sonuç vereceği üzerinde durduklarını vurguladı.

Senaryoda, İstanbul'da 737 bin 653 bina olduğu, bunların 562 bin 613'ünün betonarme, 173 bin 639'unun yığma bina olduğu kabul edildi. İncelemede, orta yükseklikteki tipik yapılar üzerinde toptan göçme ve ağır hasarı önlemeye yönelik bina güçlendirme yöntemlerinin yatay yük kapasitesini 2.5 kat artırdığı hesaplandı.

Sonuçta yıkılacağı varsayılan binaların tamamının güçlendirildiği kabul edildiğinde, binalardaki yıkılma oranının yüzde 4.1'den, yüzde 0.26'ya, can kaybının 31 bin 521'den 2 bin 442'ye düştüğü hesaplandı.

Fay ortadan kırılırsa...
Prof. Dr. Ansal, kırılması beklenen fayın Marmara'nın ortasından başlayıp doğuya doğru yırtılması durumunda, İstanbul'da 50-60 bin binanın yıkılabileceğini, fayın tam tersten Silivri açıklarından batıya doğru kırılması durumunda ise 10 binler civarında yıkılma olacağını öngördüklerini söyledi. Prof. Dr. Ansal, en kötü durum olan "fayın ortadan iki yöne doğru kırılması" halinde ise 100 binin üzerinde binanın yıkılabileceğini belirtti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bina-guclendirme-29-bin-hayat-kurtarir_57544.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!