Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Binalara Yansıtılan Işıklar 3 Boyutlu Bir Sanat Akımı Başlattı

Aşağı Manhattan'daki Canal Sokağı ile West Broadway'in kesiştiği kavşakta, çoğu kişinin bir zevksizlik abidesi olarak gördüğü beyaz badanalı, camsız bir cephesi olan bir ofis binası bulunuyor. Ancak burası, geçtiğimiz akşamlardan birinde, JR Skola'nın "Space Monkey" (Uzay Maymunu) adındaki gezici çalışması için altı katlı bir tuval oldu. "Dawn of

Sabah Gazetesi, New York Times
Binalara Yansıtılan Işıklar 3 Boyutlu Bir Sanat Akımı Başlattı

Aşağı Manhattan'daki Canal Sokağı ile West Broadway'in kesiştiği kavşakta, çoğu kişinin bir zevksizlik abidesi olarak gördüğü beyaz badanalı, camsız bir cephesi olan bir ofis binası bulunuyor. Ancak burası, geçtiğimiz akşamlardan birinde, JR Skola'nın "Space Monkey" (Uzay Maymunu) adındaki gezici çalışması için altı katlı bir tuval oldu. "Dawn of Man" isimli sanat topluluğunun kurucusu olan Skola, bir dizüstü bilgisayar, portatif bir jeneratör ve arabasının tavanına monte ettiği bir projektörü kullanarak, binanın üzerine dans eden bir maymunun videosunu yansıttı. Yaratık ellerini çırpıp ayaklarını yere vururken, insanlar kalabalık caddede videoya bakakaldı ve fotoğraf çekmeye başladı. Skola, "Bunu Aşağı Doğu Yakası'nda gösterdiğimizde, sarhoşlar maymun gibi dans etmeye çalıştı" diyor.

Skola ve yaratıcı ortağı Max Nova, projeksiyon cihazıyla kaçak gösteriler yapıyor. Yaniç alışmalar, gerekli onaylar alınmadan halka gösteriliyor. Bunlar New York, Londra ve diğer büyük şehirlerde yükselişe geçen "video odaklı sanatın" bir parçası. Video projeksiyon sanatı yeni bir şey olmasa da, herhangi bir yüzeyin üstünde çok boyutlu hareket yanılsaması yaratan 3 boyutlu projeksiyon teknolojilerindeki gelişmeler sayesinde git gide daha iddialı hale geldi. Video projeksiyon yazılımlarının ucuz versiyonlarının piyasaya çıkması, bu mecrayı çok daha geniş bir sanatçı kitlesiyle buluşturdu.

Bu sanat türüne adanmış en önemli festivallerden biri, uzun yıllardır Fransa'nın Lyon şehrinde düzenlenen "Fête des Lumières" festivali. Buradaki pencerelerin önüne Meryem Ana şerefine mum koyma geleneği, 150 yıldan eskiye dayanıyor. Festivalin modern versiyonuna, geçtiğimiz yıllarda 3D teknikleri de eklendi. Festivalin açılış günü olan 8 Aralık'ta, "Urban Flipper" isimli enstalasyon için, bir zamanlar Sarah Bernhardt'a ev sahipliği yapmış eski bir tiyatronun cephesi dünyanın en büyük langırt makinesine dönüştürüldü. Langırt, üzerindeki beyazlamış, dev bıyığı ve turuncu renkte altı kaşıyla bir palyaçoyu andırıyordu. Toplar binanın cephesinde dolaşıyor, bıyıklardan geri tepiyor ve kaşlara çarpıyor. Tüm bunlara atari salonu sesleri ve hareketli ışık efektleri eşlik ediyordu.

United Visual Artists isimli Londralı sanat topluluğunun kurucusu olan Matthew Clark'a göre, video projeksiyon teknolojisiyle ilgili kendisini en çok heyecanlan şey, çoğu insanın projeksiyonla ilişkilendirdiği geleneksel dikdörtgen perdelere muhtaç bırakmaması. Clark, "Özgür kalıyorsunuz. Birden her şey tuvale dönüşüyor" diyor. 2012 Olimpiyat Düzenleme Komitesi, United Visiual Artist'ten sadece kumaş ve ışıktan oluşacak bir stadyum projesine katılmasını istedi.

Bazı video çalışmalarının eylemci bir yanı da var. Kasım ayında sanatçı ve aktivist Mark Read, "Wall Street'i İşgal Et" protestoları için çizgi karakter Batman'e ait "Batman Signal" adında bir projeksiyon yaptı ve engin bilgilerinden yararlanmak için Nova ve Skola'yla çalıştı. Read, görsel öğelerden yararlanarak "Wall Street'i İşgal Et" hareketinin hâlâ aktif olduğunu göstermek için, projeksiyon özelliklerine sahip "Batmobile" (Batman'ın arabası) benzeri bir araç tasarlıyor. "Batman filminde gibi, Komiser Gordon yardım çağrısı yapıyor ve Batmobile yardıma yetişiyor" diyor.

Benzer bir çizgide ilerleyen yeni-medya sanatçısı Evan Roth, 6 yıl kadar önce, tıpkı geleneksel grafiti sanatçılarının sprey kullanması gibi, kamusal alanlara grafiti yazmak için dijital bir kalem ve bir video projektörünün kullanımına öncülük etti. Berlin ve Brezilya'daki Belo Horizonte gibi şehirlerde bulunan sanat toplulukları binaları, köprüleri ve okul bahçelerini renklendirmek için artık Roth'un yönteminden yararlanıyor. Türlü sorun yaratma potansiyeline rağmen, bu grafiti sadece projektör açık olduğu sürece görülüyor. YouTube gibi video paylaşım sitelerinin, "video grafitileri" koruma açısından önem taşımasının nedeni de bu. 33 yaşındaki Roth, "Bu, bir işaret bırakmanın ötesinde bir aktivizm türü. Benim yaşımdaki insanların, siyasetten bağımsız olarak dâhil olmak isteyebileceği türden bir şey" diyor.

3 boyutlu projeksiyon teknolojisinin kullanıldığı alanlara müzik de eklendi. Rapçi Drake ve elektronik müzik sanatçısı Skrillex ve Amon Tobin gibi müzisyenler, çıktıkları ABD turnesinde video projeksiyonlarının kullanıldığı sahne şovlarıyla izleyenleri hayran bıraktı. Örneğin Tobin'in kısa süre önce çıktığı "ISAM" turnesinde, üzerine "Blade Runner" ve "Yıldız Savaşları" gibi bilim kurgu şaheserlerini andıran görüntülerin yansıtıldığı dev bir küp kullanıldı. Tobin, "İnsanlar bu teknolojiyle Yıldız Savaşları'yla tanıştı. Orada da zaten özel efektti. Bu filmin hayranlarını heyecanlandırmak istedik" diyor.

Pek çok şirket , pazarlama kampanyalarında 3 boyutlu projeksiyon teknolojisinden faydalanmaya başladı. Bazı video-projeksiyon sanatçıları, bu akımın ticarileşmesini eleştiriyor. Kaçak çalışmalarının yanı sıra Modern Sanatlar Müzesi ve Heinz Ketchup gibi müşteriler için de projeler üreten Nova, teknolojinin hem sanat hem de ticaret alanında kullanılmasına sıcak bakıyor. Manhattan'daki Canal Street'te ise bir sürücü, topaç gibi dönen Space Monkey'e daha yakından bakmak için arabasını kenara çekiyor. Sürücü arabanın camını indirip, "Hey" diye bağırıp soruyor, "Bu bir reklam mı yoksa sanat eseri mi?"

Adrienne Day

ETİKETLER: kent dünyadan
http://www.yapi.com.tr/haberler/binalara-yansitilan-isiklar-3-boyutlu-bir-sanat-akimi-baslatti_90670.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!