Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Binalarda 2011'de 750 Milyon Dolar Enerji Tasarrufu Sağlandı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Ercan Tıraş, ''Yeni yapılan binaların yüzde 75'inde yüzde 20 ile 40 arasında enerji verimliliği sağlanmıştır. Bu da yaklaşık olarak 20 milyar dolarlık enerji ithalatı yapılan bina sektöründe, 750 milyon dolarlık tasarruf demektir'' dedi.

yapi.com.tr / AA
Binalarda 2011'de 750 Milyon Dolar Enerji Tasarrufu Sağlandı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile British Council Türkiye Ofisi'nin iş birliğinde hayata geçirilen ''Binanı Gözet, Enerjide Tasarruf Et'' projesi kapsamında, Bursa'da Akademik Odalar Birliği Oditoryum Salonu'nda bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Ercan Tıraş da burada yaptığı konuşmada, nüfus artışı, sanayileşme ve kentleşmenin tüm dünyada doğal kaynaklara ve enerjiye olan talebi giderek artırdığını söyledi.

Araştırmalara göre, mevcut enerji politikaları ve enerji arzı tercihlerinin devam emesi durumunda, dünya enerji talebinin 2030'a kadar yaklaşık yüzde 40 oranında artacağını belirten Tıraş, şöyle devam etti:

''Yeryüzünde fosil yakıtlarının neden olduğu sera gazlarının küresel ısınma ve iklim değişikliklerine yol açması, diğer yandan nükleer enerji kaynaklarının yüksek maliyeti olması, ülkelerin öz kaynaklarının daha etkin biçimde kullanılmasının önemini artırmıştır. Günümüzde hem iklim değişikliğinin oluşturduğu sorunları azaltmak, hem de fosil kaynaklara olan bağımlılığı azaltmak için ülkeler, hedeflerine yönelik verimli enerji tüketen yapı malzemelerine yönelmektedir.''

Enerjide verimlilik için proje, Ar-Ge ve eğitim çalışmalarına ağırlık verilmesi gerektiğini dile getiren Tıraş, şunları aktardı:

''Yürüttüğümüz bu proje ile, 2017'e kadar mevcut binaların 'Enerji kimlik belgesi' alması, herkesin kendi binasının enerji performans bilgisine ulaşabilmesini amaçlıyoruz. Enerji Kimlik Belgesi' uygulaması, 01 Ocak 2011'de başladı. Türkiye'de belgeyi alması gereken 10 milyon civarında bina bulunuyor.''

''Hedefimiz 6 milyar dolarlık tasarruf''

Tıraş, binalarda enerji tasarrufu sağlanması için son yıllarda önemli çalışmalar yapıldığını ifade ederek, ''Kimlik uygulamasının başladığı tarihten itibaren yapılan binaların yüzde 75'inde yüzde 20 ile 40 arasında enerji verimliliği sağlanmıştır. Bu da yaklaşık olarak 20 milyar dolarlık enerji ithalatı yapılan bina sektöründe, 750 milyon dolarlık tasarruf demektir. Hedefimiz, tüm binaların enerji verimli hale getirilmesini ve tasarrufun 6 milyar dolar seviyesine ulaşmasını sağlamaktır.

ETİKETLER: yeşil kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/binalarda-2011de-750-milyon-dolar-enerji-tasarrufu-saglandi_90812.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!