Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Binaların Depreme Dayanıklılık Projesi İlgi Görmedi

Bursa’da, İnşaat Mühendisleri Odası (İMO), Valilik ve Büyükşehir Belediyesi’nin öncülüğünde, kentteki binaların depreme dayanıklılığının belirlenme

Ticaretb>Bursa’da, İnşaat Mühendisleri Odası (İMO), Valilik ve Büyükşehir Belediyesi’nin öncülüğünde, kentteki binaların depreme dayanıklılığının belirlenmesi amacıyla başlatılan projenin, vatandaşların ilgi göstermemesi nedeniyle sona erdiği bildirildi.

İMO Bursa Şube Başkanı Adem Özdemir yaptığı açıklamada, 2002 yılında kentteki binaların durumlarının tespiti için başlattıkları projenin, vatandaşlardan ilgi görmediğini söyledi. Projeyi başlatmadan önceki hedeflerinin, bina kontrollerini vatandaşların isteğine bırakmadan yapmak ve Bursa’nın deprem envanterini çıkarmak olduğunu vurgulayan Özdemir, “Ancak, o dönemki valimiz, bu hizmetin talep edenlere verilmesini istedi. Biz de, kamuoyuna duyurumuzu yaptık ve vatandaşları 25 milyon lira gibi düşük bir ücret karşılığında binalarını kontrol etmeye çağırdık” dedi.

Bursa genelinde yaklaşık 250 bin bina bulunduğunu, ancak projenin uygulandığı süre içinde sadece 39 kişinin kendilerine başvurduğunu belirten Özdemir, bunun son derece üzüntü verici bir durum olduğunu kaydetti. İlgisizlik nedeniyle, 1 yıl süren projeyi, 2003’ün son dönemlerinde bitirmek zorunda kaldıklarını anlatan Özdemir, şöyle konuştu:

“Biz, hep aynı şeyleri söylüyoruz. Bursa’da kent merkezindeki yapı stoğunun kalitesiyle, deprem bölgesindeki yapı stoğunun kalitesi arasında fark yok. Bursa’daki yapıların yüzde 8-10’u, depremde ağır hasar görecek ya da yıkılabilecek durumda. Bu da 13 bin 600 riskli bina demek. Yüksek bir oran. Yaklaşık, 150-200 bin insanımız büyük riskle karşı karşıya.” Şubat ayından bu yana kimsenin binasının depreme dayanıklılığını tespit etmek için İMO’ya başvurmadığını ifade eden Özdemir, “Bir daireyi, 50 milyon liranın altında bir ücretle inceliyoruz. İncelemelerde, hasar var mı yok mu ona bakıyoruz. Beton testi yapıyoruz. Eğer projeli bir binaysa, projeye uygunluğunu inceliyoruz. İncelemeler sonucu esaslı bir tahkik gerekiyorsa, ev sahibine bilgi veriyoruz. Güçlendirme gerekiyorsa, bunu söylüyoruz” diye konuştu. Birinci derece deprem kuşağında bulunan Bursa’nın, şiddetli bir depremi her an yaşayabileceğine işaret eden Adem Özdemir, deprem konusu ele alındığında sadece zemin durumunun ön plana çıkarılmasından rahatsızlık duyduklarını bildirdi.

Her türlü zeminde, gerekli olan teknolojinin kullanılması şartıyla her türlü binanın yapılabileceğine değinen Özdemir, şunları söyledi: “(Burada kötü bir zemin var, yüksek bir bina yapılmaz) diye bir şart yok. Yeter ki o zeminin özelliklerini bilin ve ona göre yapın. Bunları yaptıktan sonra (şurda risk var, bu bölgede yok) diyemeyiz. Bu insanları yanıltır. Deprem uzmanları, bina konusunda yeterli bilgiye sahip olmadıkları için zemini ön plana çıkararak insanları yanılttılar.” Vatandaşların ev alırken, binanın depreme dayanıklılığını ölçtürmelerinin önemli olduğunu belirten Özdemir, 1999 yılından önce inşa edilmiş yapılarda oturan insanların da, binalarını uzman bir inşaat mühendisine inceletmeleri ve gerekli önlemleri almaları gerektiğini sözlerine ekledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/binalarin-depreme-dayaniklilik-projesi-ilgi-gormedi_16679.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!