Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Bir Askeri Alan Daha İmara Açılıyor

İstanbul’daki Orgeneral Ragıp Uluğbay Kışlası’nın 950 bin metrekarelik bölümüne İstanbul Üniversitesi Hasdal Kampüsü yapılacak. Kampüs inşaatı için ağaçlarla kaplı arazinin 'askeri alan' olan imarı 'üniversite alanı' olarak değiştirildi.

yapi.com.tr
Bir Askeri Alan Daha İmara Açılıyor

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, İstanbul Eyüpsultan'da yapılacak İstanbul Üniversitesi Hasdal Kampüsü için hazırlanan imar planı değişikliklerini onaylayarak itirazlar için askıya çıkardı. Plan değişikliği ile askeri alanda kalan 950 bin metrekarelik arazi, İstanbul'un anayasası olarak tanımlanan Çevre Düzeni Planı delinerek ‘üniversite alanı’ ilan edildi.

Sözcü’den Özlem Güvemli’nin haberine göre; askıya çıkan planın açıklama raporunda yer alan bilgilere göre önceden Orgeneral Ragıp Uluğbay Kışlası sınırlarında kalan 950 bin metrekarelik alanın, Milli Savunma Bakanlığı'nın 20 Eylül 2017 tarihli yazısı ile eğitim ve öğretim hizmetlerinde kullanılmak üzere İstanbul Üniversitesine tahsis edilmesi uygun görüldü.

Sağlık külliyesi de yapılacak
İstanbul Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, hazine mülkiyetindeki alanı 2020 yılında 2 yıl süre ile İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü'ne tahsis etti. Alanın tapu işlemleri sürüyor.

İstanbul Üniversitesi ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı arasında yapılan protokol gereği takas işlemlerinin tamamlanmasından sonra alan İstanbul Üniversitesi’nin kullanımında olacak. Üniversiteye tahsis edilen alanda, öğretim faaliyetlerinin yanı sıra İstanbul Üniversitesi tarafından, sağlık alanında eğitim ve hizmet faaliyetlerinin yürütüleceği sağlık turizmi kapsamında yurt içi ve yurt dışından gelecek hastalara da hizmet verecek bir eğitim ve sağlık külliyesinin yapılması öngörülüyor.

Toplam 1 milyon 189 bin metrekarelik inşaat yapılacak kampüste 200 yataklı otel de yer alacak.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bir-askeri-alan-daha-imara-aciliyor_190683.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Ytong Çatı Paneli

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!