Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Bir Başkana On Danışman

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, 29 Mart Yerel Seçimlerinden sonra 10 kişilik Danışman kadrosunun dukuzunu doldurdu. Üniversite mezunu ve farklı alanlarda uzman isimlerin yanısıra eski İl Genel ve belediye meclis üyelerini de kadroya alan Kocaoğlu’nun 10’uncu danışman olarak kimi atayacağı henüz ortaya çıkmadı.

Hürriyet Gazetesi
Bir Başkana On Danışman

zmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, 29 Mart Yerel Seçimlerinden sonra 10 kişilik Danışman kadrosunun dukuzunu doldurdu. Üniversite mezunu ve farklı alanlarda uzman isimlerin yanısıra eski İl Genel ve belediye meclis üyelerini de kadroya alan Kocaoğlu’nun 10’uncu danışman olarak kimi atayacağı henüz ortaya çıkmadı.

Önce 4 kişiydi

Aziz Kocaoğlu, ilk başkanlık dönemi olan 2004-2009 yılları arasında Danışman kadrosunu tam kapasiteyle kullanmadı. Bu kadroda bir dönem Başkanlık Özel Kalemi ve Hemşehri İletişim Merkezi Müdürü olarak çalışan Ceyhun Çıkrıkçı, İl Genel Meclisi eski üyesi ve CHP İl Kadın Kolları eski başkanı veteriner Güler Tunçoku, İzmir Sanayici ve İşadamları Derneği Başkaın İlknur Denizli ve kısa bir süre SHP eski İl Başkanı Avukat Turan Karakaş olmak üzere dört kişi görev yaptı. Kocaoğlu, 29 Mart 2009 Yerel Seçimleri’nin ardından Danışman kadrosuyla ilgili farklı bir uygulama başlattı. İlk beş ay içinde dokuz danışman birden görevlendirdi.

Seçim sonrası

Konak Belediyesi eski Başkanı ve İnşaat Mühendisleri Odası eski Genel Başkanı Muzaffer Tunçağ, Büyükşehir Belediyesi eski üyesi ve eski İmar Komisyonu başkanı Bilgin Erünal, eski meclis üyesi ve Mali Müşavirler Odası Yönetim kurulu üyesi Şükrü Parmaklı, İl Genel Meclisi eski üyesi ve geçen dönem de danışmanlık yapan Güler Tunçoku, Anadolu Birliği eski Genel Başkanı Şehmuz Kayapınar, Eski Büyükelçi EXPO 2015 İzmir Tanıtım Kurulu Başkanı Solmaz Ünaydın, Bilgi Üniversitesi Sahne ve Gösteri Sanatları Yönetimi Bölüm Başkanı, Radikal Gazetesi’nde köşe yazarı Serhan Ada, Tarih Vakfı Kurucusu, İnşaat mühendisi Prof. Dr. İlhan Tekeli, İktisatçı Mehmet Emin Dursun Ünal danışman oldu.

Aldıkları maaş

Danışmanların maaşları ise Büyükşehir Belediye Yasası’nda yeraldığı şekilde Genel Sekreter maaşının üçte ikisini geçmeyecek şekilde Meclis tarafından belirlendi. Buna göre danışmanlar brüt 3 bin 330, net 2 bin 815 TL maaş almaya başladı. Büyükşehir Belediyesi kulislerinde gözler 10. Danışman’ın kim olacağına çevrildi. Kulislerde Başkan Kocaoğlu, medya, halka ilişkiler, tarım, spor gibi alanlarda bir tercih yapabileceği öne sürülerken, metro ve tramvay projeleri için mühendis, ya da kaynak yönetimi konusunda bir danışman daha kadroya alması da bekleniyor.

Dallarında uzmanlar

1-Danışmanlar arasında en dikkat çekici görevlendirme, Başkan Kocaoğlu’nun ilk döneminde en yakın mesai arkadaşlarından biri olan, eski meclis üyesi ve imar komisyonu eski başkanı Bilgin Erünal oldu.

2-Kocaoğlu, 2004-2009 döneminde Konak Belediye Başkanlığı yapan İnşaat Mühendisleri eski Genel Başkanı Muzaffer Tunçağ’ı da danışmanı olarak görevlendirdi.

3-Eski Büyükelçi, İzmir’in EXPO 2015 adaylığında Tanıtım Kurulu Başkanlığı yapan Solmaz  Ünaydın da Başkan Kocaoğlu’nun uluslarası ilişkiler ve organizasyonlarına katkı yapmak üzere danışman oldu.

4-Kocaoğlu’nun danışmanlarından bir de Büyükşehir Belediyesi eski meclis üyesi ve Mali Müşavirler Odası Yönetim Kurulu üyesi Şükrü Parmaklı oldu.

5-Danışmanlıkta ikinci dönemini yaşayan Güler Tunçoku ise eski İl Genel Meclisi üyesi. Asıl mesleği Veterinerlik olan
Tunçoku, CHP Kadın Kolları İl Başkanlığı yaptığı dönemde kamuoyunda tanındı.

6-Anadolu Birliği Derneği Eski Genel Başkanı olan Şehmuz Kayapınar da, Başkan Kocaoğlu’nun danışmanlarından biri oldu.

7-İstanbul Bilgi Üniversitesi öğretim üyesi ve 2010 İstanbul Dünya Başkenti Projesi koordinatörlerinden, köşe yazarlığı da yapan Serhan Ada ise Kocaoğlu’nun kültür danışmanı oldu.

8-Türkiye’nin önemli aydınlarından biri olan Prof. Dr İlhan Tekeli de Başkan Danışmanları’ndan biri oldu.

9-İstanbul Üniversitesi İktisat Bölümü mezunu olduğu bildirilen Mehmet Emin Dursun Ünal da başkanın dokunuzcu danışmanı oldu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bir-baskana-on-danisman_73424.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!