Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 

Bir Günde Akdeniz'i Temizleyecekler

Kıyıları üç kıtaya yayılan Akdeniz etrafındaki 22 ülkede örgütlenen 'Haydi yapalım' grubu üyeleri, 10 Mayıs'ta aynı anda tüm bu ülkelerde hem kıyı, hem dip temizliği yapacak.

yapi.com.tr
Bir Günde Akdeniz'i Temizleyecekler

DHA'nın haberine göre, Türkiye'de de Edirne'den Hatay'a kadar 10 ilde deniz temizliği çalışması olacak.

'Let's Do It' (Haydi Yapalım) hareketi, 2008 yılında Baltık ülkesi Estonya'da 50 bin gönüllünün bir araya gelerek 5 saatte 10 bin ton atık toplayarak ülkeyi temizlemesiyle başladı. Bu uluslararası çevre hareketi, 10 Mayıs 2014 günü üç kıtada 22 ülkede kıyıları bulunan Akdeniz'in temizlenmesini gündeme getirecek bir etkinlik planlıyor. 22 ülkede aynı anda başlayacak etkinlikle Akdeniz'de hem dip hem de kıyı temizliği yapılacak.

Türkiye'de 10 il

Let's Do It Akdeniz basın sözcüsü Beysu İnal, Akdeniz'in temizliği için bütün tarafların sorumluluk alması gerektiğine inandıklarını söyledi. Akdeniz'in üç kıtada kıyısı bulunan tek deniz olduğuna işaret eden Beysu İnal, kıyısı olan 22 ülkeden katılımla Akdeniz'i 1 günde temizlemek üzere harekete geçen Let's Do It Akdeniz'in Türkiye'de Edirne, Çanakkale, Balıkesir, İzmir, Aydın, Muğla, Antalya, Mersin, Adana ve Hatay illerinde faaliyet gösterdiğini ve bu illerdeki her yaştan kişinin gönüllü olabileceğini dile getirdi.

Yunanistan'dan Suriye sınırına

Türkiye'de temizliğin Yunanistan'dan Suriye sınırına kadar süreceğini belirten Beysu İnal, "Edirne'den başlayıp Hatay kıyılarına kadar sualtı ve kıyı temizliği planlıyoruz. Dünyanın en büyük iç denizi özelliği taşıyan Akdeniz, 46 bin kilometrelik kıyı şeridiyle Asya, Avrupa ve Afrika'yı birbirine bağlamaktadır. Dünyada, yaklaşık 100 milyon ton atık bulunduğu düşünülüyor. Bu sadece estetik bir sorun değil aynı zamanda sağlık, doğal hayat, dayanışma ve sorumlulukla alakalı bir durum. Sadece bir günde kapımızın önünü süpürerek, dünyayı temizleyebileceğimize inanıyoruz" dedi.

Akdeniz tehdit altında

Akdeniz'in tehlike sinyali verdiğini anlatan İnal, şöyle devam etti:

"Akdeniz yüzyıllardır insan medeniyetinin pek de şirin olmayan işgali altında. BM Çevre Programı-Akdeniz Eylem Planı (UNEP-MAP) tarafından hazırlanan Akdeniz Deniz ve Kıyı Durum Raporu'nda, Akdeniz'in barındırdığı ve yüzde 30'u sadece kendine özgü olan türler ile biyolojik çeşitliliğin tehlike altında bulunduğu belirtiliyor. İklim değişikliğinin etkisiyle sıcaklığın artması istilacı türleri de artırıyor. Bunların bazıları önemli balıkçılık kaynağı olarak değerlendirilirken, bazıları da ekosistemi risk altına sokuyor. Aşırı balıkçılık, tesadüfi avlanma veya yan avlar, deniz dibi yapısını bozan dip trolü ve diğer yöntemler ekolojik süreçleri ve ekosistem hizmetlerini etkileyerek Akdeniz üzerinde büyük bir baskı oluşturuyor. Ayrıca kıyı yerleşimlerinin yüzde 37'sinde kanalizasyon arıtılmadan denize deşarj ediliyor, atık su arıtım tesislerinin yüzde 18'i ise yetersiz. Ayrıca dünya deniz trafiğinin yüzde 15'i Akdeniz'de gerçekleşiyor ve kazalardan kaynaklı petrol kirliliği artıyor."

http://www.yapi.com.tr/haberler/bir-gunde-akdenizi-temizleyecekler_119703.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Newlux PC Modüler Paneller

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!