Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 

"Akdeniz'i Temizleyiverin Gari"

110 ülkeden gönüllüler 11 Mayıs günü Akdeniz'de kıyıları temizleyecek Marmaris "Yapıverin gari" sloganıyla temizliğe katılacak. 2008'de Estonya'da yapılan ilk etkinlikte 50 bin Estonyalı, 5 saatte 10 bin ton atığı ortadan kaldırmıştı. Bu yıl etkinliğe tüm dünyadan 9 milyon kişinin katılması bekleniyor.

yapi.com.tr
"Akdeniz'i Temizleyiverin Gari"

DHA'nın haberine göre, Muğla’nın Marmaris ilçesi, Estonya'da başlayarak AB fonları desteğiyle 110 ülkeye yayılan 'Let's Do It' (Hadi Yapalım) etkinliğinin 11 Mayıs'ta düzenleyeceği çevre temizliğine katılacak. Marmaris Ticaret Odası (MTO), Lions Kulübü, Rotary Kulübü, Martı Marina ve Caria Yelken kulübü önderliğinde yapılacak etkinlikle ilgili bilgi veren MTO Başkanı Hasan Mengi, halka seslenerek Marmaris lehçesiyle 'yapıverin gari' dedi.

2008 yılında, küçük bir Baltık ülkesi olan Estonya'da gerçekleştirilen 'Let's Do It' adlı halk hareketi kapsamında bir araya gelen 50 bin Estonyalı, yalnızca 5 saat içinde 10 bin ton atığı ortadan kaldırdı. Eylemin video görüntülerinin bir anda yayılmasıyla dünyanın birçok ülkesi ardı ardına bu harekete katılarak, kendi ülkelerinde de 'Let's Do It!' sloganı altında bir günde temizlik etkinlikleri düzenledi.

Dünyanın yüzde 5'i temizliğe katılacak

Marmaris Ticaret Odası (MTO) Başkanı Hasan Mengi, 2012-2018 yılları arasında yürütülecek olan projenin, temiz bir dünya amacına hizmet ettiğini söyleyerek 2018 yılına kadar dünya nüfusunun yüzde 5'inin bu temizlik kampanyalarına katılmasının beklendiğini ifade etti. Denizleri temiz tutmanın önemine değinen Mengi, "Sorumluluk sahamız içerisinde 645 kilometre uzunluğundaki kıyı şeridinde hiçbir teknenin katı ve sıvı atıkları denize boşaltılmıyor. Bu kampanya ile de koylarımızda temizlik yaparak hem farkındalık sağlamak hem de kıyılarımızda temiz tatil yapma imkanını sağlamayı amaçlıyoruz. Marmarisliler olarak yapıverin gari" dedi.

Organizasyonun Marmaris Temsilcisi Zülfikar Soyvural, Lions ve Rotary Kulüpleri olarak ayrı ayrı çevre projeleri yaptıklarını belirterek "Bu yıl bu sosyal sorumluluğumuzu daha kapsamlı ve organize olarak yapmak istedik. Marmaris'te bu organizasyonun bir temsilciliği olmadığını öğrenince temsilcilik için başvurdum. Proje kapsamında MTO ve Martı Marinadan'da destek aldık. 11 Mayıs tarihinde dünya genelinde 9 milyon kişi temizlik yapacak biz de buradan bu etkinliğe katkı sağlamak için hem deniz dibinde hem de karada temizlik çalışmaları yapacağız" diye konuştu.

ETİKETLER: Marmaris Akdeniz
http://www.yapi.com.tr/haberler/akdenizi-temizleyiverin-gari_119869.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!