Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Bir Kanal da Ankara’ya

Ankara’da, mahkeme kararına rağmen, İmrahor Çayı beton bir kanal içine alınıyor ve etrafında yapılaşmaya izin veriliyor.

yapi.com.tr
Bir Kanal da Ankara’ya

Kanal İstanbul ve Kanal Çeşme tartışmalarının ardından Kanal Ankara projesi için adım atıldı. Eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek döneminde yapılan plana göre, İmrahor Çayı beton bir kanal içine alınıyor ve etrafındaki arazilerde de yapılaşmaya izin veriliyor.

Sözcü’den Yavuz Alatan’ın haberine göre; Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Bu proje hayata geçerse Ankara nefessiz kalır” diyerek, şunları söyledi: “Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi, 2018'de İmrahor Vadisi ve çevresinde imar plan değişikliği yaptı. Biz itiraz ettik ve Ankara 2. İdare Mahkemesi plan değişikliğini durdurdu. İdarenin itirazı da reddedildi. Davalar devam ederken yerel seçim öncesi bu proje bakanlığa devredildi. Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin büyük ölçekli projelerdeki yetkileri tırpanlandı. Şimdi projeyi TOKİ yürütüyor. Ankara’nın önemli ekolojik koridoru olan İmrahor Vadisi rant için yapılaşmaya açılmak isteniyor.”

Son yaptıkları incelemede, İmrahor Çayı'nın beton bir kanal içine alınıp, inşaat çalışmalara başlandığını gördüklerini belirten Tezcan Karakuş Candan, “Millet Bahçesi tabelası da asılmış. Milletin değil rezidansların arka bahçesi için İmrahor Vadisi katledilmek isteniyor. İmrahor Vadisinde hiçbir yapılaşma olmamalı, sadece ağaçlandırma yapılmalıdır.” dedi.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş Candan, 9 kilometre uzunluğundaki, yaklaşık 3 milyon metrekare alanı kapsayan proje ile yer altı sularının beslenmesinin kesileceğini; Mogan ve Eymir gölünün yarattığı ekosistemin bozulacağını da sözlerine ekledi.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bir-kanal-da-ankaraya_177402.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!