Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Bir Kültürel Miras Daha Yerle Bir Edildi

Ankara’da 1950’li yılların çağdaş mimari anlayışını yansıtan Kumrular İkamet Sitesi tescil davası devam ederken acımasızca yıkıldı.

yapi.com.tr
Bir Kültürel Miras Daha Yerle Bir Edildi

Ankara’nın tarihsel mekânları ve mimarlık tarihi açısından örnek teşkil eden binaları birer birer ortadan kaldırılıyor. Daha önce İmar ve İskan şimdi ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından kullanılan, 1956 yılında 3 bloktan oluşan konut yapısı olarak tasarlanan ünlü Kumrular İkamet Sitesi, Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin tescil davası devam ederken yıkıldı.

3 bloktan oluşan ve mavi mozaikli duvarlarıyla dikkatleri çeken yapı yerle bir edildi.

Ankara’da 1950’lerin çağdaş mimarlık anlayışını yansıtan site acımadan ortadan kaldırıldı. Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Yapı kültürü olmayan, elindeki değerin farkında olmayan ‘kültürsüz’ bir anlayışla karşı karşıyayız. Su Süzgeci, Havagazı Fabrikası, Etibank binası gibi, dava sürecimiz devam ederken Kumrular İkamet Sitesi’ne de kıydılar” dedi.

Ranta kurban edildi

Üç bloktan oluşan 1956 yılında Orhan Bozkurt ve Gazanfer Beken tarafından tasarlanan yapı, özgün sivil mimari eserlerden biriydi. “Koruma Kurulu tescil başvurumuzu reddettiği için dava açmıştık” açıklaması yapan Candan şöyle devam etti:

“İç bahçesiyle U planı ile lokantası ile konut yerleşimdeki sosyal ortamların çözülmesine olanak sağlayan toplumcu bir bakış açısı ile tasarlanan yapı, plan değişikliği ile ranta kurban ediliyor. Tescil davamız ve plan değişikliği için iptal davamız devam ederken, binanın yıkılmış olması üzüntü verici. Davamız devam ediyor. Değerlerimizi altüst eden bu yaklaşım ‘yık-yap’ kültürü ile kendisinden önceki bütün değerleri ötekileştirerek, yapılı çevreyi tekleştirme gayreti içerisinde.”

Davayı kazanırsak ne olacak?

U mimarisi mavi mozaikli duvarları ve küçük süs havuzuyla 1960’larda Ankaralıların bir devlet binası olmasına karşın zaman zaman yanında soluklandıkları binadan geriye taş çimento yığını kaldı. Mahkeme süreci beklenmeden sitenin yıkılmasını hukuku dolanmak olarak niteleyen Candan “Plan davamızda bilirkişi keşfi alanda yapıldı. Tescil davasını kazanırsak ne olacak? Tescil davası devam ediyor bina ortada yok. Bu telafi edilemez bir yıkımdır. Kızılay ikamet sitesi ile yıkılan Cumhuriyet’in kültürel mirasıdır” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bir-kulturel-miras-daha-yerle-bir-edildi_138611.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Sikalastic®-835 I

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!