Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Mısır'ın Kültürel Mirası Yağmalandı

Mısır'da ordu ile ülkenin ilk seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi taraftarları arasındaki çatışmalardan istifade etmeye çalışan yağmacıların son hedefi, Kahire'ye 300 kilometre uzaklıktaki Minya kentinin "hazinesi" Malawi Müzesi oldu.

yapi.com.tr
1 Mısır'ın Kültürel Mirası Yağmalandı

Sokağa çıkan Mursi taraftarlarının can derdinde olması, müzeden binden fazla eserin çalınmasını kolaylaştırdı. Yetkililer, 3 bin 500 yıllık bir heykel, mücevherler, altın ve bronz Yunan-Roma medeniyetlerinden kalma madeni paralar ile bronz hayvan heykellerinin çalındığını fark ettiğinde, vakit çok geçti. Hırsızların bile taşıması mümkün olmayan mumyalarsa yakıldı. Mısır'ın yaşadığı bu kültürel felaket, 2003'te 170 bin tarihi eserin bulunduğu Irak'taki Bağdat Müzesi'nin yağmalanmasıyla eşdeğer bir miras kaybı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/misirin-kulturel-mirasi-yagmalandi_111720.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Daha önce bir çok yerde görüldüğü gibi (Irak, Suriye, Afganistan vb) bu tür yağmacıların ardında da uluslararası eski eser kaçakçıları olmalı. Ne yazık ki içeriden de buna destek veren ve göz yumanlar olabiliyor..Olan da az gelişmiş ülkelerin, geri kalmış ülkelerin kültürel ve arkeolojik miraslarına oluyor.. Saygılar.. En Büyük Çevre Sorunu: Savaş'tır. Bu konuda Irak savaşı öncesinde yazmıştım.. Blogumdan erişilebilir.. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!