Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Bir Orman Kaç Lira Eder?

Doğa harikası Istrancalar’ın çilesi bitmiyor. Kalker ocağının kapasite artırımı projesi için binlerce ağaç kesilecek.

yapi.com.tr
Bir Orman Kaç Lira Eder?

Türkiye’nin doğa harikası Istranca Ormanları yeni bir tehlikeyle karşı karşıya. Istrancalar’da çalışan maden ocakları yetmedi, bu kez de kalker ocağı kapasite artırımı istedi.

Cumhuriyet’ten Hazal Ocak’ın haberine göre; Kırklareli, kapaklı köyü yakınındaki projenin çevresel etki değerlendirmesi (ÇED) raporunda şirket 23.34 hektarlık proje alanını 98.7 hektara çıkarılmasını istedi. Proje alanında meşe ve gürgen ağaçları bulunuyor. Proje için toplam 31 bin 824 adet ağaç kesileceğinin öngörüldüğü ifade edilen raporda “Proje alanında, kesilecek ağaç miktarının 5 katı kadar ağaç dikilecektir” denilmesi dikkat çekti.

 

 

Projenin ÇED süreci henüz tamamlanmadı. Projeye karşı çıkan bölge sakinleri tepki gösterdi. Kırklareli Kent Konseyi Çevre Meclisi Başkanı Göksal Çidem özetle şöyle konuştu: “Bu yapılana artık dağ dayanmaz. Böyle giderse Istrancalar sadece Bulgaristan tarafında kalacak. 31 bin 824 ağacın kesilmesine olur ve onay veren, sakınca görmeyenlere hatırlatmak istedim. Derseniz ki 5 katı dikilecek. Yargı önünde 5 kat fazla ağaç dikileceği taahhüt edilse bile değişen ekosistemin yeniden yerine getirilmesi mümkün değil. Bir dağı, bir ormanı yok ederek 10-15 yılda kaç para kazandılar. Bu dağı bu ormanı eski haline getirmek için kaç yıl gerekir ve kaç para harcamak lazım?”

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bir-orman-kac-lira-eder_180409.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!