Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Ormanlar Tehdit Altında

Orman alanlarında yapılacak düzenlemelerin yer aldığı tasarının, orman varlığını tehdit ettiği iddia edildi.

yapi.com.tr
Ormanlar Tehdit Altında

TBMM Genel Kurulu’na gelmesi beklenen ‘orman alanlarında yapılacak düzenlemelerin’ yer aldığı tasarı, ülkede orman varlığı için tehdit boyutunda.

BirGün’de yer alan habere göre; tasarıyla her yerin betonlaşacağını savunan CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Örneğin ‘bozuk orman’ sorunlu ve algı yanılmasına neden olabilecek bir kavramdır. Bozuk orman alanı ifadesinde yer alan ormanlar, gerçekte doğal olarak bu halde olan ve biyolojik çeşitliliğin daha fazla olduğu alanlardır. Mantar ve tıbbı aromatik bitki yetiştiriciliğinin teşvik edilmesi her ne kadar doğalsa da bunun ‘bozuk orman’ tabir edilen alanlarda yapılacak olması, bu alanların özelleştirileceği kuşkusunu doğurmaktadır. Aynı zamanda orman alanlarında betonlaşmanın da önü açılacaktır.” dedi.

Ömer Fethi Gürer; ‘bozuk orman” denilerek orman içinde tıbbi aromatik bitki yetiştirilecek olmasının sakıncalarına da değindi. Bu şekilde ormanda doğal olarak yetişmeyen bitkilerin ekosisteme getirilmesi sonucunda bir çok hastalığın beraberinde getirilmesine neden olunabileceğini ifade eden Gürer, ekosisteme yabancı türlerin getirilmesinin ekolojik açıdan sakıncalı bir durum olduğuna dikkat çekti.

Gürer, tasarıda yer alan ve odun dışı ürünleri işleyen tesislerin orman içinde kurulmasının getirebileceği olumsuzluklara da değindi. Gürer, “Bu tesisler kolaylıkla başka alanlarda kurulabilir. Kamu yararı ve zorunluluk olmayan bir tesisi orman içinde kurmanın, orman alanının daraltılması, ormanın ekosistemini de sorunlu kılacağı açıktır.” diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ormanlar-tehdit-altinda_180845.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!