Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Trabzon Ormanına Sahip Çıkıyor

Trabzon'da Çayırbağı Çevre Platformu, ormanların gençleştirilme ve temizlik adı altında talan edilmesine tepki gösterdi.

yapi.com.tr
Trabzon Ormanına Sahip Çıkıyor

Trabzon'un Düzköy ilçesine bağlı Çayırbağı'nda ormanların gençleştirilme ve temizlik adı altında salgın döneminde alınan alelacele kararla talan edilmesine tepki gösterildi.

Çayırbağı Çevre Platformu üyeleri yaptıkları basın açıklamasında "Bu yolun, ormanlarımızı talan ve ranta açma yolu olduğunu ülkemizin ve bölgemizin diğer coğrafyalarında yaşananlardan biliyoruz" dedi. Açıklamada salgın sürecinin Trabzon Orman Bölge Müdürlüğü tarafından fırsata çevrildiğine dikkat çekildi.

BirGün’de yer alan habere göre; Çayırbağı Çevre Platformu'nun açıklaması şu şekilde: "Doğankaya ve Gülcena mahallerinde yaşayan yurttaşlar olarak bizler böylesine zorlu bir süreçte evlerimizde kalmamız gerekirken, Trabzon Orman Bölge Müdürlüğü'nün yaşanan süreci adeta fırsat bilerek yangından mal kaçırırcasına ormanlarımızı gençleştirme ve temizlik yapılacağı gerekçesiyle yol açma çalışmasına başlayacağını öğrendiğimiz için bu basın açıklamasını yapmak üzere buraya geldik.

 

 

Bu yolun, ormanlarımızı talan ve ranta açma yolu olduğunu ülkemizin ve bölgemizin diğer coğrafyalarında yaşananlardan biliyoruz. Biliyoruz ki eğer bir yere yol yapılıyorsa orada ağaç katliamından maden aramaya, imara ve turizme açmaya kadar birçok plan vardır. Erikbeli, Kadıralak ve Çal ormanlarında yapılanlar bunu göstermiştir. Orman Müdürlüğü; temizlik ve bakım adı altında yapacağı 6500 metreküplük ağaç kesimi ile on binlerce ağacın yok olmasına, hayvanlarımız için beslenme alanı olan otlaklarımızın tahrip edilmesine, mahallerimizin ve mezerelerimizin hayati öneme sahip olan içme suyunun bulunduğu kaynakların ortadan kalkmasına, heyelanlı alanların daha çok risk oluşturmasına sebep olacaktır. Ayrıca ekolojik denge için önem arz eden biyolojik çeşitliliğin azalmasına ve tahribine neden olacaktır.

Bölge halkı olarak, yetkililerin duyarsızlığı ve aldıkları bu tutum nedeniyle son derece kırgın, üzgün ve öfkeliyiz. Ancak kendimizin ve toplumun sağlığını riske atmamak için salgın riskine karşı azami önlemlerimizi alarak buradan yetkililere bir kez daha seslenmek istedik.

11 Mayıs tarihinde Doğankaya ve Gülcena mahalle ormanlarına yol açmak için gelen dozerin işe başlamasını kalabalık bir grupla protesto etmiştik. Aynı gün Trabzon Orman Bölge Müdürü ile bu ekolojik katliam projesini durdurmaları için görüştük.

Bizler, Doğankaya ve Gülcena- mahalle ahalisi olarak atalarımızdan dedelerimizden beri bizzat parasını ödeyip bekçi tutup koruduğumuz ormanı talan etmenize müsaade etmeyeceğiz. Bu akıl tutulmasını protesto ediyoruz! Bir kez daha Orman Genel Müdürüne, TrabzonValisine, Trabzon Orman Bölge Müdürüne ve siyasi parti temsilcilerine sesleniyoruz.

Gün, orman ekosistemimizi kereste, tomruk üretimini arttırmak için tahrip etme günü değildir. Salgın felaketinin kontrol altına alınabilmesi için evlerde kalmaya zorlandığımız bugünlerde bizleri dışarı çıkmaya zorlamayınız. Gün, yaşamakta olduğumuz felaketin bilincine varma, rant hesaplarını bir kenara bırakarak akıl ve vicdanlarımızın sesine kulak verme, bu felaketten çıkışın yollarını arama günüdür.

Ormanımıza sonuna kadar sahip çıkacağız ve kestirmeyeceğiz Doğankaya ve Gülcena mahalle ormanlarından elinizi çekin."

http://www.yapi.com.tr/haberler/trabzon-ormanina-sahip-cikiyor_180035.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!