Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Bir Yıl Önce Temeli Atıldı, Kazma bile Vurulmadı

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, Başbakanlığı döneminde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın toplu olarak 14 ay önce sembolik temelini attığı 15 hastaneden biri olan Kocaeli Şehir Hastanesi'nde hiçbir çalışma yapılmadığını söyledi.

yapi.com.tr
Bir Yıl Önce Temeli Atıldı, Kazma bile Vurulmadı

DHA'nın haberine göre, hastanenin yapılması gereken araziye giden Akar, Kocaeli'de kanser vakalarının yüzde 200 arttığını, buraya acilen büyük bir Onkoloji Hastanesi, Yoğun Bakım Hastanesi ile Yanık Hastanesi açılması gerektiğini belirtti.

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, İl Başkan Yardımcısı Kenan Diler ile birlikte İzmit'teki eskiden askeri bölge olan ve bu nedenle 'Cephanelik' olarak anılan bölgede yapılması planlanan Şehir Hastanesi alanında basın açıklaması yaptı. Buradaki 500 dönümlük alan üzerine yapılacağı açıklanan hastane yerinin bomboş ve olduğunu söyleyen Akar, 12 Eylül 2013 tarihinde İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde Başbakanlığı döneminde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 15 hastane ile birlikte sembolik olarak burasının da temelini attığını, aradan 14 ay geçmesine rağmen bir çivi bile çakılmadığını söyledi.

'Firmalara imtiyaz sağlıyorlar'

Şehir Hastaneleri ihalesini alan firmalara AVM ve Otel yapma imtiyazının tanındığını da ileri süren Akar konuşmasına söyle devam etti:

"Şehir-kamu-özel ortaklığı ile bir model çıkardılar. Ama kamunun bir ortaklığı yok, kamu sadece kiracı. Tamamen özel sektörle yapılan bir yapılanma şekli. Kocaeli Cephanelik bölgesinde Gama İnşaat ve Türkerler İnşaat ortaklığı ile yapılacak olan hastanenin temeli bile atılmadı. Bu şirketleri aradığımızda aldığımız cevap, 'Şartnamenin değiştirilmesini bekliyoruz' şeklinde oldu. Bunlar şartnameyi ihale yapıldıktan sonra değiştirerek ihaleyi alan firmaya imtiyaz sağlıyorlar. Yani şartname firmanın lehine değiştiriliyor. İhaleyi alan firmaya ayrıca bölgede AVM ve Otel yapma imtiyazı da veriliyor. Kocaeli'deki hastanenin yapım aşaması 36 ay olarak belirlendi. Şu an 14 ay geçti. Yani 22 ay sonra bitmiş olması gerekiyor. Ama daha ortada temel bile yok. Bölgemizde kanser oranı yüzde 200 arttı. Bu nedenle ilimizde Onkoloji Hastanesine, Yanık Hastanesine ve Yoğun Bakım Hastanesi'ne acil ihtiyaç var."

http://www.yapi.com.tr/haberler/bir-yil-once-temeli-atildi-kazma-bile-vurulmadi_126544.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!