Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Şehir Hastanelerinde Ek Sözleşmeler Gün Sayıyor

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, şehir hastanelerinde olağanüstü hallerde ortaya çıkabilecek maliyetlerin üstlenilmesini içeren ek sözleşmelerin kısa sürede tamamlanacağını bildirdi.

yapi.com.tr
Şehir Hastanelerinde Ek Sözleşmeler Gün Sayıyor

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, şehir hastanelerinin finansman sorununun çözümünde son aşamaya gelindiğini, olası finansörlerin yüklenici firmalardan talep ettiği hususları içeren ek sözleşmelerin mart ayı sonuna kadar imzalanacağını söyledi.

Bakan Müezzinoğlu, Eskişehir’de yapılacak Yunus Emre Eğitim ve Araştırma Hastanesi temel atma törenine giderken hızlı trende gazetecilerin sorularını yanıtladı. Dünya Gazetesi'nden Mehmet Kaya'nın haberine göre, Müezzinoğlu, şehir hastaneleri projesinde duraksama olmadığını, ek sözleşmelerin hızla yerine getirileceğini belirtti. Ek sözleşmelerin düzenlediği ana konunun olağanüstü hallerde ortaya çıkan maliyetlerin üstlenilmesi olduğunu kaydeden Müezzinoğlu, “Mesela, hastanenin üstüne uçak düştü. Mevzuatımız olağanüstü halleri tek tek saymış. Ama böyle bir durum yok. Finansör kuruluş bunun olmasını istiyor. Ekibimiz tek tek böyle durumları çalışarak kapsamlı bir sözleşme hazırlıyor. Mart ayı sonuna kadar bu işin biteceğini düşünüyorum” dedi.

Ek sözleşmelerin 15 kampüs ve şehir hastanesi projesini kapsadığını kaydeden Müezzinoğlu, Ankara Etlik Hastanesi ile ilgili farklı bir sorun bulunduğunu, TBMM’den geçen torba yasa ile bu sorunun da aşıldığını söyledi. Ankara Etlik Sağlık Kampüsü projesinde Danıştay, Türk Tabipler Birliği’nin açtığı davada yürütmeyi durdurma kararı vermişti. TBMM’den geçen torba yasa da sağlık projelerinde Danıştay’ın herhangi bir iptali halinde sadece iptali konu unsurun düzeltilerek projenin tamamının durmasını engelleyen bir kanun değişikliği yapıldı.

Yunus Emre Hastanesi’nin temeli atıldı

Eskişehir’de yapılacak 600 yataklı Yunus Emre Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin temeli atıldı. Temel atma töreninde konuşan Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, yakın bir zaman içerisinde bin 81 yataklı şehir hastanesinin de inşaatına başlanacağını söyledi. Bakan Müezzinoğlu, yapılan sağlık yatırımlarıyla batı ülkelerinde hangi standartlarda sağlık hizmeti varsa Türkiye’de de aynı standartlarda hizmet verildiğini söyledi. Acil sağlık hizmetlerinde ileri bir noktaya gelindiğini söyleyen Müezzinoğlu, her türlü özel ambulansların yanında uçak ambulansın da hizmete alındığını kaydetti. Yunus Emre Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ni n temel atma törenine Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı da katıldı. Hastanenin 400’ü genel, 200’ü kadın doğum, çocuk olmak üzere 600 yataklı olduğu ve 108 milyon TL’ye mal olacağı kaydedildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sehir-hastanelerinde-ek-sozlesmeler-gun-sayiyor_117556.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!