Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

'Bit' Kriteri

Kocaeli'nin susuzluğuna, bulaşıcı hastalıklar tehlikesine, çocukların başlarından "bit ayıklama" görüntülerine, Kopenhag Kriterleri'nde olmadığı için mi kafa yorulmadı? Kopenhag'da "bit kriteri" yoksa, sorun da yok... Öyle mi?

Milliyet Gazetesi/Güneri CİVAOĞLUb>Yuvacık Barajı sadece Kocaeli'ye değil, İstanbul'a da su vermesi için... Barajın 60 milyon ton suyu Kocaeli'de kullanılacaktı... 100 milyon ton suyu ise İstanbul'a basılacaktı. Dönemin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı R. T. Erdoğan, Yuvacık suyunu istemedi. 160 milyon ton öngörülen kapasite, tümüyle kendi yöresine kaldı.

Peki... "Su vermek" için gerçekleşen Yuvacık projesi ne oldu da "su koyuverdi?" Sorun önemlidir. Bugün "su", yakın yarınlarda "tifo, kolera" konuşabiliriz. Daha şimdiden okul çocuklarında "bit" görülmeye başlamış.

.........................

AB ile tam üyelik görüşmelerinde "Neden sadece 1 başlık açılıyor?" tepkisini koyanların arkasındaki dekor budur işte... Türkiye'nin sanayide en ileri, teknoloji yoğun üretim yapan, enerjinin kalbi konumundaki en büyük illerinden biri günlerdir susuz. Üretim yüzde 10'a düşmüş, evlerde, işyerlerinde su yok. Koca kent, tankerlerle gelen taşıma sulara bırakılmış. Susuzluk ve pislikten üreyen bulaşıcı salgın hastalıklar tehlikesi konuşuluyor. Okullarda çocukların saçlarından "bit" ayıklanıyor. Kocaeli nezle olursa, İstanbul hapşırır. Yani... Bulaşıcı hastalıklar salgın tehlikesi, İstanbul'un burnunun dibinde...

Türkiye, şu iktidarın devr-i saadetinde şimdiden tam üyelik için hazır (!) olduğu halde AB, neden "sadece 1 başlık açıyor?" Baksınlar Kocaeli'ye...

..........................

Şu satırları yazmak gerçekten utanç veriyor.

..........................

AKP iktidarının iddiası, bunun "Yuvacık Barajı'ndaki proje hatasının sonucu olduğu" yolunda... Hangi hata belli değil. Açıklama yok. Öyle veya değil... Ama... Bu iktidarın devr-i saadet hatası yok mu?

Yuvacık Barajı 1999'da hizmete girdi. Aradan 7 yıl geçtikten sonra neden bu yıl birden "günah keçisi" oluverdi. Yılda ortalama 100-110 milyon ton su veren Yuvacık Barajı bu yıl nasıl kurudu/kurutuldu? Yuvacık'ı besleyen dereler, kuraklık nedeniyle az su verdilerse, bu, aylardır böyle... Barajdaki suyun tehlikeli bir süreçle alçalmakta olduğu görülmedi mi? Neden seyirci kalındı? Kocaeli'nin AKP'li Belediyesi, onun da üstündeki Enerji Bakanlığı, geride kalan aylar boyu hangi önlemi aldı? Daha doğru bir soru şu: "Neden önlem almadı?"

Artezyen kuyuları dahil 10'a yakın çözüm projesi üretilmiş şu birkaç gün içinde... Peki kuyular neden daha önce açılmadı? Bu projeler için Kocaeli'nin susuz kalması mı beklendi?

..........................

Kocaeli'nin susuzluğuna, bulaşıcı hastalıklar tehlikesine, çocukların başlarından "bit ayıklama" görüntülerine, Kopenhag Kriterleri'nde olmadığı için mi kafa yorulmadı? Kopenhag'da "bit kriteri" yoksa, sorun da yok... Öyle mi?

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/bit-kriteri_50409.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!